A román államélet magyar gyökerei • Irta: Elekes Lajos

Full text search

A román államélet magyar gyökerei • Irta: Elekes Lajos
A románság egészen a XIX. század derekáig nélkülözte az egységes állami vezetés átfogó erejét. Eredeti fejlődésterületén a Kárpátok s a Dunadelta közt két egymástól független politikai alakulat osztozott, a havaselvi és a moldovai vajdaság. Ezek voltak a román állam előfutárai, bár létrejöttükben más népeké volt a vezérszerep.
A románság nomád pásztor és részben földműves elemként érkezett a Dunától északra. Vezetői bolgárszlávok voltak, s itt türk népek uralma alá került. Vándorlásának idején ezek voltak az urak a Kárpátoktól délre és keletre, s vezető helyzetüket a többi itt élő népelem között azután is megtartották, hogy politikai súlyuk a nomád törzsképződések törvénye szerint semmivé foszlott. Ők szervezték meg a románságot, amely tömegével lassanként magába olvasztotta urait, de emléküket egykorú hely- és személynevek tömegében őrzi.
Ez a kezdetleges szervezés azonban nem lett volna elég arra, hogy a románság európai szinten államot alkothasson. Ennek az volt az első feltétele, hogy itt, a vándorló nomádok ősi országútján nyugalom váltsa fel az állandó bizonytalanságot. Ezt a magyarság valósította meg, amely visszaszorította a keletről előtörő néphullámokat, s elsőnek létesített délkeleten és keleten biztos közrendet.
A magyarság már a vajdaságok megalakulása előtt hatáskörébe vonta a Kárpátok külső peremvidékét s megteremtette itt a civilizált élet lehetőségeit. A magyarországi telepesek nyugati műveltséget és magyar közigazgatást hoztak. A Duna szörényi kapujánál magyar bánság alakult – a hasonló román intézmény alapja. A szorosok külső torkolatát várak és telepesrajok védték magyar mintájú comitatusok keretében. A későbbi román államok első központjai éppen ezek a magyar bázisok lettek, így Argeş, Câmpulung, Baia. A kárpátontúli laza, bizonytalan életű népelemek nem kerülhették el ennek a fölényes magyar szervezetnek vonzását: A románság első szervezett egységei éppen a magyar bánság, Szörény hatáskörében alakultak ki. Egy 1247-i oklevél említ néhány kenézséget, mint Szörényvár tartozékait.
E magyar szervezés azonban nem lehetett végérvényes. A Kárpátok vonala természetes akadálya minden politikai törekvésnek, s pusztán a magyar civilizáció és szervezőképesség fölényének köszönhető, hogy ezt átmenetileg sikerült leküzdeni. A XIII. század végén beállott magyar interregnum meggyöngítette e részek kapcsolatát az anyaországgal, s alkalmat adott önálló szervezkedésükre. Havaselvén a XIV. század elején egy türk (kún vagy tatár) eredetű szervező, Basaraba egyesítette kezében a Kárpátok s az Alduna közti terület széthulló helyi alakulatait, s egészséges új állam alapját vetette meg. Utódai a XVI. századig kormányozták az országot, amely azonban már nevében is megtartotta a magyar hatás emlékét. Az egykoruak Magyarország havaselvi részeinek, vagy szlávul Ungrovlachiának nevezték. A Kárpátok keleti oldalán, a Moldova folyó táján Nagy Lajos király létesített a század derekán egy kis határvédő vajdaságot. Ebből, hála a környező terület bizonytalan népi viszonyainak, bámulatos gyorsasággal nőtt ki a másik román állam, Moldova, amelynek vajdái a középkor folyamán szintén magyar hűbéresek voltak. A magyar szervezés emlékét az ő hagyományaik is fenntartották; krónikásaik tudták, hogy Moldovát egy magyar király telepítette be. A magyar államnak, fejlődésének akkori fokán, nem volt kifogása az új fordulat ellen, csupán azt kívánta, hogy a vajdák bizonyos enyhe hűbéri kötelezettségeiknek tegyenek eleget. Ez, bár olykor huzavonák árán, meg is történt.


Temesvár ostroma 1691-ben.
Egykorú rézmetszet.
A román államok középkori fejlődésének két szakasza van. Az első a benső szerkezet kiépítése, az állami lét biztosítása, a hűbériség védelme alatt fokozatos előretörés a függetlenség felé. A második lassú felmorzsolódás a fiatal államok területén összeütköző hatalmi érdekek között. A románság nagy balsorsa, hogy e két korszak túlságosan gyorsan követte egymást, a fejlődés nem tudott eléggé elmélyülni, hogy külső befolyásoknak ellenállhatott volna s ez végül a törökuralom s a visszaesés sötét évszázadaihoz vezetett.
A fejlődés első szakaszában a magyar hatás alapvetően fontos maradt, bár természetes ellenkezést jelentett az új államok önállóságra törekvése. Azonban a kapcsolatok megszakadása végzetesnek tűnt, nemcsak hatalmi okokból, hanem mert a magyarországi elemek a vajdaságok életének minden vonatkozásában döntően fontos szerepet játszottak. Igy a vajdák, néha lázadások után, sorra elfogadták a hűbériesség enyhe kötelékeit. A nagy Basaraba fia, Sándor ünnepélyes hűségesküt tett Nagy Lajos királynak, s példáját szinte kivétel nélkül követték utódai. I. Vladiszlav »Isten és a magyar király kegyelméből uralkodó vajdának« címezte magát, I. Radu pedig pénzén is a hűbéri függés jelvényével, lándzsával ábrázoltatta magát. II. Dan és Vlad Dracul esetében oklevelesen bizonyítható, hogy a vajdák magát a pénzverés jogát is hűbéri módra, királyi adományul kapták. Ez a függés nem vezetett elnyomásra, sőt egyengette a megszilárdulás, kibontakozás útját. A havaselvi vajdák családi összeköttetéseik révén erőteljes szövetségre léptek más balkáni uralkodóházakkal, a moldovaiak pedig, magyar hűbéruruk mellett a lengyel, litván uralkodókkal is kapcsolatban álltak. A magyar király ezt nem gátolta, csak nyilt hűtlenség esetén lépett fel erélyesen, Jogainak érvényesítésére menedéket adott a vajdasági trónkövetleőknek és szükség esetén ezek közül jelölt új uralkodót, akit aztán trónra is segített.
A szépen indult fejlődést derékban törte ketté az ozmántörök előnyomulás. Ez a Duna vonalánál hosszú időre megtorpant, mert a középkori magyar birodalom jelentékeny erőt képviselt, sőt volt idő, amikor azt hitték, hogy képes lesz visszaszorítani az ellenséget. A XV. században valóban több nagy hadjáratot intézett a török ellen, változó eredménnyel, s alig volt év, hogy a határmenti török és magyar seregek össze ne csaptak volna. A főhadiszíntér az északi Balkán volt, s az itteni népeket nagyon megviselte a folytonos háború. Legfőbb törekvésük az volt, hogy a hadviselők közt békét közvetítsenek, és saját biztonságukat bármi áron megóvják. A román vajdák sem voltak kivételek. Egyfelől a török, másfelől a magyar fenyegette őket, az egyik adót követelt, a másik hűséget. Félelmükben megkísérelték, hogy mindkettő követelését kiegyenlítsék; ez természetesen nem sikerülhetett. Ebből a reménytelen és megalázó küzködésből született meg a román hinta-politika, ami végül a vajdaságok tekintélyének teljes elhanyatlására vezetett.
A helyzet veszélyét csak kevesen ismerték fel. A román államélet még a kibontakozás vegetatív korszakát élte, határozott, szavakba foglalt céleszméi nem voltak. Nem is lehettek, hiszen még az állandó irányvonalak, s a benső intézményes alapok sem voltak meg. Igy nem fogták fel, hogy a magyar-török harc sorsdöntő román belügy is. A vajdák hangoztatták, hogy Magyarországot kívánják szolgálni, s tudták, hogy ez egyet jelent a kereszténység védelmével, de nem ébredtek rá, hogy állásfoglalásuk évszázadokra megszabhatja a románság európai életútját. Csak a román középkor legnagyobb alakja, Nagy István moldovai vajda (1457–1504) jutott odáig, hogy állama létének céljait, szavakba öntve, európai távlatba állítsa. Ezt abban találta meg, hogy országa a magyar birodalomnak, »Európa bástyájának« kapuja és őre. Gondolata a kor magyar nemzeti hivatástudatának, a védőbástya eszmének egyenes származéka. Arra a mély hatásra, amit a román államélet kibontakozására a magyarság gyakorolt, mi sem lehet jellemzőbb, mint az a tény, hogy a románság éppen a magyar eszmevilágba beilleszkedve jutott először államéletének európai távlatú értékeléséhez.
Azt egyébként más vajdák is hangoztatták, – így Vlad Ţepeş, – hogy amit tesznek, azt a magyar szentkoronáért s vele a kereszténységért teszik. Beilleszkedvén a magyar eszmekörbe, tudták, hogy a török ellen küzdeni kötelesség, s vallották, így Nagy Radu is, hogy országuk a magyar birodalom része. De fegyveres ellenállásra nem volt erejük, felmorzsolódtak a kétoldali nyomásban s az állandó rettegésben. Elismerték, hogy néha a magyar támogatás puszta látszata is elég, hogy a törököt engedékenységre bírja, de hiába kaptak tényleges támogatást, békére vágytak. Való igaz, hogy fiatal, kiforratlan államuknak elsősorban békés, nyugodt fejlődésre lett volna szüksége. Ennek azonban nem volt meg a lehetősége. Igy egyre jobban török befolyás alá kerültek, s ezzel természetesen magyar kapcsolataik is meggyengültek, idővel teljesen megszakadtak. Velejárt állami életük fokozatos sorvadása.
A XVI. században még élt a régi kapcsolatok emléke. Jellemző, hogy éppen azok a kivételes egyéniségek keresték az erdélyi fejedelmek s a királyok támogatását, akik igyekeztek országuk romlását feltartóztatni, s megpróbáltak szembeszállni a törökkel. Vitéz Mihály, a román történetírás dédelgetett hőse erdélyi segítségnek köszönhette törökön aratott diadalát. Később, amikor Erdély ellen fordult, vállalkozását csak az tette lehetővé, hogy a magyar király megbízottjaként járt el s végeredményben teljes kudarcot vallott. Másoknál még ilyen kalandokról sem lehetett szó, a vajdák átlagának politikai tevékenysége a legszűkebb körre korlátozódott. Önálló államvezetésről a török alatt szó sem lehetett, a román államélet egyre sorvadt, a görög vajdák, a fanarióták idején csaknem teljesen elenyészett, s csak a mult században, az európai szabadságeszmék általános fellángolásakor kapott új lendületet.
Az újkor román államfejlődése szemmelláthatólag más vonalakon mozgott, mint az alapvetés koráé. Akkor a magyar hatás volt döntő, s ez a román életet közelebb hozta Közép-Európához, mint azóta bármikor volt. S bármily irányt vett is az újabb fejlődés, nem másíthatja meg azt a tényt, hogy a román államélet alapvetésében s európai szintű kifejtésében a magyarságnak döntő szerepe volt.

Mezőcsávási harangláb.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me