9. CSERNÁTFALU

Full text search

9. CSERNÁTFALU
1366-ban Charnadfalva néven jelentkezik az okiratokban. (C. Suciu: Dicţionar istoric.) 1444-ben Chornatha, 1456-ban Zent Mihali, Zent Mihály, 1459-ban Hentmichálfalva, 1506-ban Villa Sancti Michaelis, 1507-ben Mechelsdorf, 1509-ben Michelsdorf, 1531-ben Zenthmihalfalva (uo.) formában fordul elő. 1456-ban az oklevelekben feltűnő Szent Mihály név a tiszteletére szentelt templom bizonysága.
Hunyadi Jánosnak 1440-ben kiadott rendeletéből kitűnik, hogy Csernátfalu Szent Mihály-temploma már előbb állott, mert ekkor a papjának fizetendő dézsma szabályozásáról intézkedik a rendelkezés.
Mivel a középkorban a XV. század közepéig hét falu központi egyháza és a hét falu között neve feltűnik oklevelekben is, így a Szent Mihály-templom legkésőbb a XIV. század közepére megépülhetett. (Orbán: Székelyföld. VI. 90.)
1456-ban László király szintén dézsma ügyében intézkedik, megvédi a Szent Mihály-templom jogait Törcsvárral szemben, amely a dézsmát lefoglalta. (Orbán: i.h.; Urkundenbuch. V. 529.) Ugyanekkor Dénes esztergomi érsek Hunyadi Jánost keresi meg, hogy a törcsvári várnagy túlkapásait megszüntesse. (Urkundenbuch. V. 527.; Orbán: i.h.) Az erről szóló oklevélből kitűnik, hogy ekkor már csak Bácsfalu, Hosszúfalu és Türkös tartoznak a szentmihályi egyházhoz (Csernátfaluhoz), és a panaszt tévő plébános: János.
A XVIII. századra a középkori templom romlásnak indul. 1777–1778-ban új templomot építenek, bővítik annyira, hogy középkori stílusjegyeiből semmit sem őriz meg.
Berendezéséből megmaradt a régi oltár alapzata, melyről évszám tanúskodik: „Anno Domini 1542 “.
Harangja 1527-ben készült, felirata szerint: „Isten Dicsőségére Csernát f. Türkösi és Bács f. eccl. önt. 1527”. Ez a felirat a legrégibb magyar nyelvű köriratok közé tartozik.
Ugyancsak a régi templom öröksége egy aranyozott ezüst kehely, mely a gótikus művészet valóságos remeke. Középkori eredetét talapzatának egyik szirmára vésett rajza szemlélteti: papi ornátusban lévő katolikus pap dicsfény övezte kehely előtt imádkozik. (Orbán: i.m.VI. 161–162.) Orbán a kehely rajzát is közli.
A harang felirata szerint ekkor már csak két leányegyház tartozik a Szent Mihály-templomhoz: Bácsfalu és Türkös.
A középkori katolikus hívek a reformáció idején lutheránusok lesznek s azok is maradnak a közeli Brassó szász lutheránus befolyás következtében. A XVIII. században lutheránus anyaegyház és a század elején is az. (Benkő J.: Transsilvania. II. 208.; Helységnévtár. 1913.)
1738-ban a brassói tanács szorgalmazza, hogy a hét falu az ágostai hitvallásban kitartson. 1844-ben a papok ki akarnak válni a szász evang. Landeskircheből. Ez meg is valósul 1874–77-ben a II. háború után pedig a magyar anyanyelvű lutheránus püspökséghez tartoznak. (Fabini)

Lutheránus templom

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me