14. HARINA

Full text search

14. HARINA
1246-ban jelentkezik először Herina, majd 1282-ben Herena, 1341-ben Harena, 1503-ban Harynna néven. (Györffy: Az Árpád-kori. II. 72.; C. Suciu: Dicţionar istoric.)
Az oklevél, melyben először szerepel, arról is tudósít, hogy a település tatárjárás előtti, mert IV. Béla a tatárjárás pusztításaira hivatkozva ad kiváltságokat, hogy a megfogyatkozott lakosság pótlására újak telepedjenek erre a püspöki birtokra. (Documente. XIII. C., I. 328.)
A templom is tatárjárás előtti, a XII. század végén, vagy legkésőbb a XIII. század elején épülhetett legkésőbb 1215-ben, amit tiszta román kori stíluselemei is megerősítenek. Oldalhajóit elválasztó árkádjai körívesek, ablakai is. A pilléreken nyugvó és szokatlanul magasra nyúló oldalfalai az oldalhajók fedélzete fölé nyúlnak és köríves ablakai révén világítják meg a főhajót. Az árkádokat alátámasztó pillérek eredetiek: váltakozó négyszög, nyolcszög és kör alakú alappal. (Szőnyi: Régi templomok. 182.; Kemény–Gyimesy: Ev. templomok. 116.)
Nyugati homlokzatán, a mellékhajók folytatásaként, két ikerablakos torony emelkedik. A tornyokat eredetileg kősisakos csúcs zárta le. A déli tornyot újjáépítették, mert a XIX. században leomlott, részben a homlokzatot is magával rántva. 1890-re készült el, de az eredeti művészi kőfaragványokat már nem újították fel. (Szőnyi: i.m. 181.)
Szentélye félköríves, 6 lépcsővel magasított padlóval. A mellékhajók apszisa belül félköríves, kívül a fal szintjével egyenes. (V. Drăguţ: Dicţionar enciclopedic.; Gerevich: Magy. román kori műemlékei. I. 101.) Szentségfülkéje már gótikus kori. (Kemény– Gyimesy: 1–6.) Szentélye boltíves, a hajót deszkamennyezet fedi, melyet 1748-ban újítottak.
1270-ből származó keresztelőmedencéjének domborműve egy lovat ábrázol és indákkal díszített. A Bruckenthal Múzeum őrzi. (Göllner: Geschichte der D. in R. 178.)
A XVI. századi párkánytöredékek csak fényképen maradtak fenn; ezek már reneszánsz hatást mutatnak. (Balogh J.: Az erd. renaissance.254.)
A dunántúli bencés építőműhely templomaival hozzák rokonságba, többek között az esztergomi Szent István-templommal, a lébényivel és az ákosival, ami korának meghatározását is megerősíti. (Kemény–Gyimesy: i.m.103.; Roth: Die d. Kunst in S. 74.; V. Drăguţ: Dicţionar enciclopedic.; Szőnyi: Régi magyar templomok. 182, 189.) Szt. Péter tiszteletére szentelték.
A Schematismus (1882.152.) régi Mária-kápolnáról is tud, amelyet gr. Nádasdy Ferenc renováltatott. Azt a hagyományt, hogy szerzetesi templom volt, megerősíteni látszik német neve: Mönchsdorf. A templomtól keletre valóban állott egy kolostorépület, amelyet alagút kötött össze a templommal. A két világháború között látható volt még pincéje és annak falában a pálcaműves gótikus ajtókeret másodlagos elhelyezésben. (Léstyán J.: Beszterce műemlékei.)
Középkori tiszta katolikus lakói a reformáció
idején lutheránusok lesznek, a templommal együtt.
A második világháború végéig lutheránus anyaegyház.

Lutheránus templom

A lutheránus templom bejárata

A lutheránus templom szentségfülkéje

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me