10. BÖLÖN

Full text search

10. BÖLÖN
1334-ben Belen néven jelentkezik az oklevelekben (Beke: Az erd. egyházmegye. 104.;
C. Suciu: Dicţionar istoric.), 1512-ben Nagybelen (Barabás: SZOKL. VIII. 236.) formában. 1567-ben mint Beoleon (Orbán: Székelyföld. III. 22.) a regestrumban 130 kapuval szerepel, 1690-ben Bölönfalvaként (Orbán: i.m. III., 21., jegyz.) említik.
1334-ben plébániatemploma van, ebben az évben papja, György a pápai tizedjegyzék szerint 2 régi banálist fizet. (Beke: i.h.; C. Suciu: i.m.; Documente. XIV. C., III. 201.)
Az is ismeretes, hogy ez a középkori templom a szűz és vértanú Szent Katalin tiszteletére volt szentelve, amint azt az 1512. évi oklevél tanúsítja, amikor a nagybölöni templom vitricusa Kandal Oszvald volt. (Barabás: SZOKL. VIII. 236.)
A templom a gótikus kor alkotása, amiről keskeny csúcsíves ablakai tanúskodnak. (Orbán: i.m. III: 21.; Bálint I.: Judeţul Covasna. 137.)
1720-ban tűz pusztítja, aminek következtében újjáépítik és annyira átalakítják, hogy régi stílusára csak az említett ablakok emlékeztetnek.
A régi leírásból ismerjük a következőket: „szép nagy kőtemploma napkelet felől bolthajtásos és napnyugat felől való nagyobb részben mennyezetes.” Kívül elölről két kőlábra, hátulról pedig hat kőlábra támaszkodott, míg a templom bejáratánál négy-négy lábra bolthajtással épült tornác volt, mely utóbbit 1776-ban építették. (Kelemen: Művészett. I. 216., az 1789. évi unitárius vizitációs jegyzőkönyvből).
Ezt az átalakított templomot a múlt század végén lebontják és 1894-ben építik helyébe a 25 m magas kupolájú templomot. (Bálint I.: i.h.) A régi templomról megőrzött felirat:
„We sis verborus Chuidquid agis, prudenber agas et respice finem”. (Székelyföldi vártemplomok 81.)
A templom műemlék jellegét ma csak a monumentális bástyás várfal őrzi, amelynek részletes leírását ugyancsak az 1789. évi vizitációs jegyzőkönyvből ismerjük: „körülvétettetik jó magas kőfallal, vagyis várral, melynek tetején körös-körül rész szerént faragott kövekből, rész szerént téglákból különböző formájú csipkézések vadnak, s azokon alol kilövő ablakocskák... belölről follyosó... négyszögletű két bástya... négyszegeletű szép torony..., jó magas száron álló nyolcszögletű meg aranyozott pléh csillagzat... A várnak dél felől való oldalában... küsded bástyácska...” (Kelemen: i.m. 215, 216.; Entz G. in: Erdélyi Múzeum. 1943. 222.)
A vár építési idejéről a várfalon olvasható felirat tájékoztat: „Az erősség és az igen szilárd torony az Úr nevében a bölöni lakosság munkájából épült az Úr 1617. esztendejében”. (Entz G.: Székely templomerődök. 2, 6.)
1690-ben a Thököly-féle betörés fenyegetésekor... „boldogtalan állapotban való várban szorulásának idejében” a védelemről törvényeket hoznak a bölöniek. (Orbán: i.m. III. 21., 2. jegyz.) A reformációig katolikus a falu, templomával együtt. A reformáció idején átéli a változásokat (lutheránus, református és unitárius a falu), a többség azonban az unitárius vallásnál állapodik meg és örökli a régi templomot is. Már 1569-ben unitárius papja van: Sikó György. (Székely vártemplomok. 81)
I. Rákóczi György uralkodása idején a hívek egyötöde református. Az egyházi javakat közösen használják, és úgy látszik egy ideig a templomot is. A reformátusok 1768-ban külön templomot építenek maguknak a várkastélytól keletre, a temetőkertben. A reformátusoknak sokáig nem volt tornyuk, és a XVIII. század közepéig az unitáriusok harangjait használták, amíg saját harangot szerezhettek maguknak. (Orbán: i.h.)
A XVIII. században itt unitárius és református anyaegyház van (Benkő J.: Transsilvania. II. 189, 228.), és e század elején is.

Unitárius templom

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me