14. CSÍKSZENTLÉLEK

Full text search

14. CSÍKSZENTLÉLEK
1333-ban jelentkezik először neve az okiratokban, de Spiritu Sancto néven. (Beke: Az erd. egyházmegye. 179.; Orbán: Székelyföld. II. 31.; Documente. XIV. C., III. 163.) 1567-ben a regestrum 14 kapuval jegyzi. (SZOKL. II. 221.) 1569-ben Zentlélek, 1602-ben Szentlélek, 1638-ban Szent Lélek (C. Suciu: Dicţionar istoric.) formában fordul elő.
1333-ban plébániatemploma van, ebben az évben a pápai tizedjegyzék szerint papja, János 1 banálist fizet, 1334-ben 2 banálist. (Beke: i.h.; Orbán: i.h.; Documente. XIV. C., III. 163.) Az utóbbi befizetést Benedek pap eszközölte (Documente. XIV. C., III. 199.)
A falu nevét is a Szentlélek tiszteletére szentelt templomától kapta, a XIV. század elején.
A mai templom a XV. századi gótika alkotása, de ebből a korból is csak a szentélye maradt meg változatlan hálóboltozatával, csúcsíves diadalívével és ablakaival, valamint fali szentségfülkéjével, mely falusi mester alkotása. A téglából készült bordák egyszerű gyámköveken nyugszanak és zárókövek nélkül futnak össze. Apszisa a nyolcszög három oldalával záródik. A csúcsíves ablakok mérművei hiányzanak.
A hajót 1806-ban meghosszabbították, amikor új mennyezetet kapott. Ekkor építették tornyát is. (Endes: Csík, Gyergyó, Kászon. 73.; Batthyaneum. I. 109.; Orbán: i.m. II. 31–32.; Banner: Csík.; Köpeczi–Sebestyén J.: Régi székely műemlékeink.)
A déli kapu kerete a román-gótikus átmeneti kor alkotása a XIV. századból. (Banner: i.m.)
Művészettörténeti értéke a szárnyasoltár, mely 1914 óta a Magyar Szépművészeti Múzeum tulajdonában van. Korát a két címeres felirata jelzi: „Insignia Filiorum Czako 1510. Insignia Regis Ungarie.” Az évszámot Czakó család címere és a Jegelló kori magyar címer fogja közre. A Czakó-fiakban Czakó Jánost és Czakó Benedeket sejtik. „Talán a legjellegzetesebben képviseli a csíki művészetet. Rajta, részletekben, már renaissance motívumok is feltűnnek.” (Balogh J.: Az erd. renaissance. 125–126/305.) Képei: Szentlélek eljövetele, Szent Ferenc stigmái, Szent Erzsébet, Szent Anna, két csoport női szent, a keresztre feszített Krisztus, Mária és Szent János között. (Balogh J.: i.m. 306.; Roth: Die d. Kunst in S. 138–139.; Rados: Magyar oltárok. 59.; Endes: i.m. 77.).
A szárnyasoltárral egykorú a harangja, amiről felirata tanúskodik: ANNO DOMINI 1511 patrum gromate. Az utóbbi rész összekevert betűi Jahve nevét rejtik. (Batthyaneum. I. 103.)
A betűk átmeneti formát képviselnek a minuszkulás írásból a latinba és a reneszánszba. (Balogh J.: i.m. 152.)
A középkorban és azóta is tiszta katolikus falu.
A XVIII. században katolikus anyaegyház (Benkő J.: Transsilvania. II. 165.), és e század elején is tiszta katolikus falu, csak katolikus templommal. (Helységnévtár. 1913.)

Katolikus templom

A katolikus templom belseje

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me