20. MAROSKERESZTÚR

Full text search

20. MAROSKERESZTÚR
Elsőként 1332-ben említik a pápai tizedjegyzékben de Sancta Cruce néven. (Documente. XIV. C., III. 134, 198.) 1493-ban már a nép nyelvén írják: Kereszthur (Barabás: SZOKL. VIII. 197.) Az 1567. évi regestrum mai nevén 9 kapuval jegyzi. (Orbán: Székelyföld. IV. 215.)
Már neve bizonyság arra, hogy a szent kereszt tiszteletére szentelt temploma volt 1332-ben, amikor papja, Ábrahám a pápai tizedjegyzék szerint 8 dénárt fizet, 1334-ben pedig 4 dénárt. (Documente. XIV. C., III. 134, 198.)
Magáról a templomról több adat nem ismeretes.
Úgy látszik a reformáció utáni háborús időkben korán elpusztult. Pusztult vele a nép is, amit 1760-ban feljegyzett neve is jelez: Puszta-Keresztúr.
A templom pusztulásának idejét 1502 előttre kell tennünk, mivel az 1502-ből származó okleveles adat szerint a nyárádtői harang hívta össze Nyárádtő, Lőrincfalva és Keresztúrfalva népét. (Barabás: i.h.) Ekkor Keresztúr már csak filiája Nyárádtőnek s a nyárádtői templomba járnak hívei.
A középkori megmaradt katolikus hívek a reformáció után reformátusok lesznek.
Az 1660-as években a nyárádtői templom is elpusztul (ekkor mint puszta templomot említik), a keresztúri hívek fatemplomba járnak, amelyet a jelek szerint a nyárádtői templom pusztulása után építenek. Nem mondtak le azonban a tervről, hogy a nyárádtőiekkel közös templomot emeljenek, de ez csak terv marad. Csupán 1853-ban építenek kőtemplomot, de már csak Keresztúr részére. (Ref. Névkönyv. 1904. XXVI). Értékes kincse az 1650-ből Pozsony mellől származó kehely.
1660-tól görögkeletiek telepednek Maroskeresztúrra.
A reformáció után csak a legújabb korban kerül néhány beköltözött katolikus család Keresztúrra. Ezek száma a második világháború után, Marosvásárhely iparosodása következtében megszaporodik, s egy lakás átalakításával 1972-ben imaházat kapnak, melynek helyén templom épül 1992-ben.
A középkori katolikus időktől más egyház, vallás létéről nincs adat 1660 előtt.

Református templom

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me