32. MEZŐMÉNES

Full text search

32. MEZŐMÉNES
Először 1332-ben szerepel a pápai tizedjegyzékben Menes, Mones, Mened néven. (Beke: Az erd. egyházmegye. 166.; Orbán: Székelyföld. IV. 196., 1. jegyz.)
Plébániatemploma volt, mert papja 1332-ben Egyed, aki a pápai tizedjegyzék szerint 5 régi banálist és 10 dénárt fizet, 1334-ben 7 régi banálist és 1335-ben 8 veröczeit. Ugyanazon évben Péter pap is fizet 3 garast. (Beke: i.h.; Orbán: i.h.)
Régen a falu mostani helyétől feljebb, a Sárháló patak felső folyásánál feküdt, a Képesdomb nevű dombon. (Orbán: i.m. IV. 195–196.) Onnan költöztek le a megmaradt lakók 1666 után a tatároktól pusztított településről Mezőménes mai helyére.
Az egykori középkori templom helyét a „puszta templom” helynév őrzi. (Benkő K.: Marosszék. 347.)
Orbán Balázs régi építkezések, sőt erődítések, sáncok nyomait írja le és egy régi kút gödréről számol be, amelyről a hagyomány azt tartja, hogy a templom védfalai között volt és abban rejtették el a templom harangjait.
A régi falu helyén a XIX. században a Ráb patak egyik mellékága oltatlan mésszel rakott csonka kőfalat mosott ki (Benkő K.: i.h.), ott ahol a régi Nagyménes feküdt.
Az új település helyén új templom épült. Az is régi lehetett, mert 1902–1903-ban történt megújításakor azt jegyezték fel, hogy „öreg, romladozó templom”. (Ref. Névkönyv. 1903. XXX.) Mai
temploma 1938-ból való.
A középkori templom hívei katolikusok voltak és a reformáció óta reformátusok. Az ősi templom pusztulásakor a hívek is megfogyatkoznak és így a reformáció után kisebb református egyház alakul, mely hol mater, hol filia lesz, mivel Mezőfelével volt eredetileg is közös temploma. (Orbán: i.m. IV. 195.)
A régi katolikus, ill. református hívekről a helynevek beszélnek. A XVI. századból Csécsálj, Éhmező, Felhágó, Kapus mege, Kerek szájka, Kerek tövis, Két határ között, Lajtorjás, Oltovány, Sóm, Szárazpatak feje, Szilós (SZOKL. VI. 409.), Cigla, Német kalap, Pusztatemplom, Sárháló (Orbán: i.h.), Csücsüllő, Bocoskatető, Ráb pataka, Kerekszálka, Alsó kút, Kis Péter kút. (Benkő K.: i.h.)

Református templom

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me