49. NYÁRÁDTŐ

Full text search

49. NYÁRÁDTŐ
Mai nevén már 1264-ben jelentkezik Naradtewnak írva. (C. Suciu: Dicţionar istoric.) 1332–1335-ben a pápai tizedjegyzék szintén ennek a névnek változatait örökíti meg: Narad, Naragtu, Naradyn. (Beke: Az erd. egyházmegye. 166.; Orbán: Székelyföld. IV. 216.) 1390-ben Nyaradtew formában írják. (Barabás: SZOKL. VIII. 136.)
1332-ben plébániatemploma van, papja, István a pápai tizedjegyzék szerint ebben az évben 25 dénárt fizet, 1334-ben 20 dénárt, 1335-ben 40 dénárt. (Beke: i.h.; Orbán: i.h.) 1390-ben a nyárádtői templom papját név nélkül említik. (Barabás: i.m. VIII. 37.) 1442-ben János a plébános (Beke: i.m. 166., jegyz.), 1440-ben pedig papja Balázs. (Teleki Codex. II. 8.) Az 1502. évi oklevélből az tűnik ki, hogy Lőrincfalva és Maroskeresztúr (Keresztúrfalva) Nyárádtő harangja alá tartozott, tehát templomának filiája volt. (Barabás: i.m. VIII. 197.)
Középkori templomáról a hagyomány azt tartotta, hogy „messze vidéken nem volt párja”. (Orbán: i.h.)
1601-ben a Basta-féle harcok idején Basta katonái a templomba menekült „lakosokra ontották a templomot”.
Újabb pusztulás az Ali-féle hadjárat idején éri, aminek nyomán 1662-ben puszta templomról tesznek említést. Kakucsi Péter Apafi Mihálynak azt írja, hogy Kemény János hajdui „nappal az erdőben s a puszta templomban beállnak, úgy leselkednek az Maros mellett Nyárádtő táján”. (SZOKL. VI. 264.)
1776-ban a nyárádtői katolikusok közül a legöregebbek azt vallják, hogy a reformáció korában a katolikusoknak kőből épült díszes templomuk volt Nyárádtőn, a mai temetőben.
1783-ban Nyárádi Péter meg azt vallja, hogy a templomot az ellenség döntötte romokba köveit s egyéb anyagát 60 évvel később a marosvásárhelyi templom építéséhez hordták, felségi engedéllyel. (Historia Domus. 52.) A marosvásárhelyi templom építését 1728-ban kezdik el, tehát a 60 évvel előbbi dátum egybeeseik az Ali basa-féle pusztításokkal. Eszerint a templom romjai 1728-ig még állottak.
A pusztulás nagyságáról, mely nemcsak az épületet érintette, hanem az élőket is, azok az embercsonthalmok vallanak, amelyeket másfél öl mélységben a régi templomnál találtak. (Benkő K.: Marosszék. 263.)
A templom helye a temetőnek a reformátusok által használt részében, a katolikusok temetőjének közelében ma is látható.
Az ősi templomból megmaradt egy harang, mely a maroskeresztúri templomba került. Felirata: „Sit nomen Domini benedictum 1597”. (Orbán: i.h.)
A középkori tiszta katolikus lakosság a reformáció idején református lesz, a templommal együtt. A reformátusok az ősi templomot a pusztulásig használják. A templom lerombolása után csak imaházat tartanak, és csupán 1939-ben építenek kőtemplomot. Ennek oka az is, hogy a XVII. századi háborús idők pusztításai után a hívek száma megfogyatkozik, a XVIII. században pedig több család katolikus lesz. Ekkor a katolikusok visszakövetelik a középkori templom javainak egy részét is. 1776-ban – a falu legöregebb embereinek vallomása alapján – számbaveszik, milyen birtokai voltak a katolikus egyháznak a reformáció korában.
Mivel a templom romos állapotban volt, visszavételéről nem lehetett szó, így javainak csupán egy részét kapják vissza, és ezért 1752–1792 között magánházban tartják a szentmisét, „egy kis omladozó házikóban”, s csak 1818-ban építenek egy „sövény falú, zsindelyes fedelű” kápolnát. Kőtemplomuk építési ideje 1907. 1974-től önálló plébánia.
A középkori templom korszakából, illetve a reformáció korából más vallásúakról nincs adat.

Katolikus templom

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me