54. SZÉKELYBŐ

Full text search

54. SZÉKELYBŐ
1332-ben a pápai tizedjegyzékben jelenik meg először Beo, Beu néven. (Orbán: Székelyföld. IV. 66., 1 jegyz.; Documente. XIV. C., III. 133, 197.) Az 1567. évi regestrumban Neö néven 6 kapuval szerepel. (Orbán: i.m. IV. 66.)
1332-ben plébániatemploma van, a pápai tizedjegyzék szerint Pál papja 10 dénárt fizet, 1334-ben pedig 4 régi banálist. (Orbán: i.h.; Beke: Az erd. egyházmegye. 164.)
A templomról később 1643-ban esik szó, amikor annak örökségeit és a papi fizetést veszik számba. (Ref. Névkönyv. 1895. 24.)
A „régi ódon templom” – ahogyan Orbán Balázs írja – ott állott a falu feletti magaslaton.
A XVIII. század második felében a jezsuiták a kor barokk ízlésének megfelelően átalakították, és így áll most is a régi helyén, semmit sem őrizve meg eredeti stílusából.
A középkori tiszta katolikus lakosság a reformáció idején református lesz, a templommal együtt.
Ehhez hasonló változás történik a XVIII. század közepén, de ellenkező irányban. Éspedig: a marosvásárhelyi jezsuiták missziós munkája következtében többen katolikusok lesznek, azaz visszatérnek az ősök vallására, így 1767-ben 51 reformátussal szemben 94 katolikust mutatnak ki. Ennek alapján visszakérik az eredetileg is katolikus templomot, s a bécsi döntés a többség alapján vissza is ítéli: „Templum Bövense maiori parti resituatur...” (Bővebben lásd: Marosvásárhelyi Historia Domus, az Anyakönyv első két lapján.) Keserűen könyveli el ezt a Református Névkönyv krónikása, „csalfaságnak” bélyegezve az eljárást. (Ref. Névkönyv. 1895. 24.; Orbán: i.h.), hogy így lettek „a régi birtokosok ekként kiszoríttatván”, feledve, hogy a még régebbi birtokosok kapták vissza a templomot.
A templom visszavételéig a katolikusok egy csűrben tartották a szentmisét.
1937-től Nyárádszereda lesz a plébániaszékhely, s Székelybő filia marad.
A reformátusok 1784-ben fából imaházat építenek maguknak, amelyhez 1828-ban a marosvásárhelyi református kistemplom helyén állott harangláb anyagából emelnek kisebb tornyot. A kápolna mai formáját 1928-ban kapja.
A régi templomnak két harangja volt, melyből a nagyobb az ősi templomban marad, a kisebbet a reformátusok kapják. (Kovács: Magyar ref. templomok. II. 647.; Ref. Névkönyv. 1895. 24.)
Más egyház nem volt sem a középkorban, sem később.
A helynevek régi lakóiról vallanak: Fületető, Paphegyese, Átsl, Bocéros tető, Nyergestető, Berektető, Varasdtető, Törökök útja, Ölvár, Babhely, Mezőszerpatak, Üver, Rétek sánca, Pap kútja. (Benkő K.: Marosszék. 273–274.)

Katolikus templom

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me