59. SZÉKELYSZENTISTVÁN

Full text search

59. SZÉKELYSZENTISTVÁN
1332-ben szerepel először a pápai tizedjegyzékben de S. Stephano néven. (Beke: Az erd. egyházmegye. 170.; Orbán: Székelyföld. IV. 28., 3. jegyz.) Az 1567. évi regestrumban Zent István néven jegyzik 14 kapuval. (Orbán: i.h.) 1644-ben Szent Istvánnak írják. (C. Suciu: Dicţionar istoric.)
1332-ben temploma van, papja, Ábrahám ebben az évben a pápai tizedjegyzék szerint 5 régi banálist fizet, 1334-ben 7 dénárt, 1335-ben 3 veröczeit. (Beke: i.h.; Orbán: i.h.)
A középkori templom, melyet 1783-ban lebontottak, az Ore patak melletti dombon állott. Itt a XIX. században még látszottak a régi templom alapfalai és annak nyomai, hogy a templomot várfal vette körül. (Orbán: i.m. IV. 28.)
Az Ore patak felső völgyében kereszt állott, régi búcsújárás emléke. (Orbán: i.m. IV. 28., 2. jegyz.)
A templom helyén ma temető van, jeléül annak, hogy egykor a régi templomok körül temetkeztek.
A templom lebontott anyagából építették lenn a faluban a ma is álló református templomot, mely mai formáját 1890-ben kapta. A harangláb alapfalába párkányzatos kő van beépítve. A hagyomány szerint ez feliratos kő, de a feliratával befele elhelyezve. (Kovács: Magyar ref. templomok. II. 647.)
Régi harangja még a katolikus korból származik, amiről felirata tanúskodik: „Hec est pana [campana] virgis [virginis] Mariae. A. O.” (Orbán: i.m. IV. 28.)
Középkori tiszta katolikus lakossága a reformáció idején református lesz, templomával együtt és az is marad a mai napig.
1701-ben – úgy látszik – ide jártak templomba a szomszéd csókfalvi hívek, és a szentistváni templomhoz tartoztak az atosfalviak is, ugyanis – mint Benkő említi – a három falu asszonyai a templomi székek elosztásáról vitáznak. (Benkő K.: Marosszék. 241.) Más egyháza nem volt.
A helynevek egykori lakóiról tanúskodnak: Kápolna hegyese, Ördöngös útja, Tetej, Telek pataka, Cséje, Ore árkos.
Ma egy község Atosfalvával és Csókfalvával Hármasközség néven.

Református templom

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me