15. DOBOKA

Full text search

15. DOBOKA
A mai Dobokától délrefekvő fennsíkon állott Doboka vára és városa.
Szent István Doboka nevű ispánjától kaphatta nevét 1000 körül. 1068-ban a kerlési csata előtt itt állomásozik Salamon király (in urbe Dobuka). (Kádár: Szolnok-Doboka vm. III. 335.; Györffy: Az Árpád-kori. II. 67.)
1164-ben Eustachius, castellanus de Dobuka, 1230-ban Doboka, 1279-ben villa castri de Doboka, Dobokawárfalva vocata (Györffy: i.m. 66.; C. Suciu: Dicţionar istoric.), 1315-ben villa Doboka, 1350-ben Doboca néven jelentkezik a forrásokban.
A vár és városa a tatárjáráskor elpusztul. Azután Dobokavárfalva néven szerepel, mely lenn a völgyben feküdt. (Györffy: i.h.)
Két középkori templomáról vannak adatok.
A Boldogasszony-templom a régi temetőnél állott, ahol Bodiga helynév jelzi helyét. Első ismert plébánosa nevét a pápai tizedjegyzék hozza. Ekkor papja, János 1332-ben 40 dénárt fizet, majd újra 42 dénárt és 1 garast, 1333-ban 2 garast és 22 dénárt, 1344-ben 4 garast. (Beke: Az erd. egyházmegye. 110.; Györffy: i.h.) 1412-ben László a plébános. (Beke: i.m. 110., jegyz., az Erdélyi Múzeumra hivatkozva.) 1509-ben plébánosával szemben Derzsi Mayadi Miklós hatalmaskodik. (Kádár:, i.m. III. 337.)
A Boldogasszony-templom a reformáció után még állott. A XVII. század végén elpusztul. Falainak alapjai a múlt században még látszottak. 1741-ben köveinek felhasználásával Káli Kun István és neje papilakot építtet, majd a következő évben új templomot, de már nem a régi helyén, hanem a régitől jóval alább, a bádoki út mellett, amint a felirat mondja: „igaz kövekből”.
Az új templom formájában a régi jellegzetességeit megtartotta. Sajnos a következő századra annyira megrongálódik, hogy 1867-ben használhatatlannak nyilvánítják és újjáépítik.
A mai református templomon alul a Szent Erzsébet-templom állott. Bizonyosra vehető, hogy az Árpádházi Szent Erzsébet szentté avatása utáni évtizedekben épült, tehát az 1200-as évek elején. A reformáció után, az unitáriusok megerősödésekor az unitáriusok temploma lesz. Miután az unitárius egyházközség 1730 körül megszűnik, a templom romlásnak indul. Az 1830-as években kövei még látszottak. Állítólag gr. Kornis magtárát a templom romjaiból építette, annak helyére.
Dobokának a középkorban tekintélyes és népes katolikus népessége volt, amire bizonyság két temploma és az is, hogy Dobokától kapta nevét a főesperesség is. A reformációig más vallásról, egyházról nincs adat.
A XVI. században a reformáció gyorsan tért hódít, így a katolikus egyház teljesen megszűnik. „Gazdag fekvőségei világiak kezébe kerültek.” (Kádár: Szolnok-Doboka vm. népokt. tört. 260.)
A református vallás mellett az unitárius is hamar elterjed, sőt hívei többségre is jutnak. Mint Kádár megjegyzi: „Tekintélyes unitárius egyház volt”. (Kádár: i.m. 260.)
A Boldogasszony-templom a reformátusok birtokába kerül, a Szent Erzsébet pedig az unitáriusoké lesz. Az unitárius egyházközség megszűnésével a templom is elpusztul.
A református egyház a közéjük beolvadt unitáriusokkal megerősödve él tovább. Ez a felerősödés nem jelentett sokat, mert Kádár felpanaszolja, hogy a 93 lélekszám mellett egyetlen tanköteles gyermekről sincs adat, sem arról, hogy az egymást követő 14 lelkész (a lelkész volt az egyetlen tanító) tanította volna felekezetének gyermekeit.
A XVIII. században református anyaegyház (Benkő J.: Transsilvania. II.185.), és e század elején is az (Helységnévtár. 1913.).
Lakóiról a helynevek tanúskodnak: 1501-ből Medvés; 1589-ből Kenderkút, Verőfél, Kántorberke, Magyaros, Sós, Iszék, Körtvélyalj; 1668-ból Dobokavize, Poklostelek; 1768-ból Medgyeskert, Brányista, A vár, Magyarós, Csonkás, Medvés; 1898-ból Pap erdeje, Gyilkos, Verőfény, Északi tér. (Kádár: Szolnok-Doboka vm. III. 340.)

Református templom

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me