51. HÉGEN

Full text search

51. HÉGEN
1297-ben Heen néven jelentkezik az oklevelekben. 1349-ben Hegun, 1351-ben Henndorff, 1427-ben oppidum Hendorf, 1428-ban Hegen, 1508-ban Hengendorf formában fordul elő. (C. Suciu: Dicţionar istoric.)
1350-ben öt püspök 40 napi búcsút engedélyez mindazoknak, akik a hégeni templomot a megszabott ünnepeken meglátogatják és a templom javára adakoznak. Az oklevélből kitűnik, hogy az egyházmegye püspöke már előbb is engedélyezett 40 napi búcsút. Az oklevél azt is elárulja, hogy a templom Szent András tiszteletére volt szentelve. (Documente. XIV. C., IV. 533–534.)
A XIV. század elején tehát templom áll itt: egyhajós, gótikus kőépület. A búcsúengedély az építkezéssel lehet kapcsolatos.
A következő században erődtemplommá építik át, aminek támogatására szintén több alkalommal kap búcsúengedélyt: 1406-ban, 1416-ban, 1466-ban, 1476-ban, 1483-ban és 1497-ben. 1466-ban János, moldvai püspök, erdélyi segédpüspök a Szent András-templomnak engedélyezett búcsút további 40 napi búcsúval egészíti ki. (Urkundenbuch. VI. 246.) Az 1476. évi búcsúengedély Szent András mellett Simon és Júdás apostolokat is patrónusként említi. A sok búcsúengedélyből arra is következtetnek, hogy búcsújáró hely volt. (Urkundenbuch VII. 98.)
Az erődítéskor torony nélküli hajója és szentélye fölé védőemeletet húznak, alátámasztva külön támpillérekkel. A négyszögű hajóhoz keskenyebb, de a hajó hosszát elérő, többszöggel záródó szentély csatlakozik.
Mivel tiszta terméskőből építik, erős vár benyomását kelti. Az építkezésre Kassáról is kapnak 10 forint segélyt: „pro structura ecclesiae”. (Fabritius: S. Kirchenbürgen. 27.)
A templomot a hajó és szentély gazdag hálóboltozata sorolja a késő gótikus kor jellegzetes műemlékei közé. Ugyanezt a kort idézi az északi falon álló szentségfülke is díszes faragott kőkeretével. Szószékét 1776-ban Glatz Michael készítette.
1776–1851 között a templom belsejét három nagy árvíz iszapolja el. Ezért padlóját felemelik, és az egykori gótikus ablakokat magasítva, a csúcsíves zárás helyett egyenes záródást alkalmaznak.
A nyugati oromfal köríves ajtókerete felett egy kis gótikus ablak nyílik.
Déli bejárata szép faragott mérműves kőkerettel díszes, a reneszánszba hajló gótika jellegzetességeivel. A nyugati kapu eredeti gótikus formáit az átalakítások nagyon megrongálják.
A templomot várfal vette körül. Ebből csak a déli és északi részen maradt meg töredékfal, sarkain 4 alacsony bástyatoronnyal.
Középkori emléke még egy szép kehely. (Fabritius: i.h.; Komm mit. 1974. 62–65.; V. Drăguţ: Arta gotică.; Kemény–Gyimesy: Ev. templomok. 155.; (Oprescu: Bisericile cetăţi. 164, 168–171.)
Középkori katolikus lakói a reformáció idején lutheránusok lesznek, a templommal együtt.
A XVIII. században lutheránus anyaegyház, és e század elején is az. (Benkő J.: Transsilvania. II. 209.; Helységnévtár. 1913.)

Lutheránus templom

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me