Gyula

Full text search

Gyula, csinos magyar-német-oláh mváros, N.-Váradhoz 10, Aradhoz 7 mfdnyi távolságra. Nevét vagy Julia deák névtől (mivel hogy itt hajdan római gyarmat volt, bizonyitják a historia, s a földből kiásott hamvedrek, pénzek, stb.), vagy Gyula, Gila, magyar vezértől vehette, melly név (Gila) Chaldaeai nyelven vidort jelent. Régen erős vára volt, melly 1241-ben a tatárok által megrongáltatott, de 1554. I. Ferdinand megigazíttatta, 1560 pedig Kerecsényi László kapitány jobban megerősitette, hanem már 1566-ban Petraf török basa 123,000 emberrel ostromolván, 70 nap után a feljebb emlitett Kerecsényi Lászlótól csakugyan elvette, s igy 1695-ig török kézben maradt, a mikor végre ezek jármától capitulatio által hosszas bekerités után megszabadult. – 1735-ben Péró pécskai rácz kapitány e vidékbeli magyar és rácz parasztokat, azon ürügy alatt, mintha II. Rákóczy Ferencz fiát Józsefet akarná segiteni, fellázasztván: bizonyos Sebestyén István lázadási vezér a gyulai várat szinte bekeritette, s Klósz Mátyás békési alispánt az általadás végett felszólitotta, de sikertelenül; sőt a pártosok nem sokára Erdőhegynél több vármegyei felkölt nemesek, s rácz katonák által tökéletesen megverettettek.
Gyula jelenleg két részre osztatik, u. m. Magyar és Német városra. Magyar-Gyulát, Német-Gyulától egy vizárok választja el, melly hajdan a várnak szélső sáncza volt; mindenik városnak külön birája s tanácsa van. Magyar-Gyula ismét három részre külömböztetik meg, u. m. magyar város, Ujváros, melly czigányvárosnak is neveztetik, és Oláhvárosra. A városon keresztül folyik több csatornákra véve a Fejér-Körös, és nem messze tőle a Fekete-Körös, melly a Fejér-Körössel a Remetei és Keszi fokok által össze volt kötve, de néhány évekkel ezelőtt ezeknek feje a Fekete-Körösből való kiszakadásoknál betöltetett, mindazáltal az árviz e környéken lévő legelőt, réteket gyakran el-szokta önteni. Ékességére szolgál a városnak az uraság kastélya, és az ehhez tartozó gyönyörü gyümölcsös, vadaskertek, és a szép kiterjedésü üvegház. Itt a czitrom, narancsfák, s más növények megöntözésére a viz a Körösből csőveken vitetik egy kádba ló által hajtatott müszer segedelmével, innen az arra rendelt csővön, ismét a kádból a rendelt helyre lefolyván. Ugyan ezen müszer által hajtatik a viz a kert többi részeire is. A kastélyhoz közel van a régi várnak 7 ölnyi magasságú négyszegletes maradványa, mellynek keleti oldalában van egy tágas csonka torony, s ez most tömlöcz. Nevezetesebb épületek: a vármegyeház, az uraság tisztjeinek és némelly privatusoknak csinos lakházai. Mind a három vallásbeli felekezeteknek vagynak templomaik, nevezetesen a katholikusoknak van egy derék nagy szent egyházuk bádoggal fedett, s órával ékesitett toronnyal a magyar városban; továbbá mindenik városban s a kastélyban egy kápolna; szinte a magyar városban van a ref. és oláh templom is, mindenik erős anyagból s toronnyal épülve. A város nagyobb utczái kövezettek, s a Körösön derék kőhidak visznek által. Végre emlitést érdemelnek a kath. oskola mellett a régi török fürdőház, a patika, két olajmalom, postahivatal. Lisztet csak száraz malmokban örölnek.
A lakosok magyarok, németek, oláhok, kiket nyelvök (bár ritka ki magyarul nem tud), ruházatjok és formájok megkülömböztetnek egymástól. A magyarok, németek, és az előkelőbb oláhok kék nadrágban s felöltőben jelennek meg. A fejér-nép is csinosan öltözik, kivált a mesteremberek cselédjei ugyan városi módon s pompáson járnak. Asztalt közönségesen jót tartanak s borral élnek. Kézmüvesek igen számosan vannak 10 czéhekben. de czéh nélkül is találtatnak. Posztó és más portékákkal kereskedő kalmár van 4, vasáros 3. Népessége 16,000 lakos, kiknek fele kath., 1/4 reformatus, 1/4 n. e. óhitü. – Határának földe, bárha néhol szíkes is, de általjában igen termékeny fekete föld. Magyar-Gyulának van 303 2/8, Német-Gyulának 82 3/8 egész telke, mellyek három fordulóra osztatnak el. A kaszállók (minden telek után 22 hold) külön vannak kimérve, s ezeken épültek rendszerint a tanyák; hol jószágaikat tartják, s terméseiket össze hordják a lakosok. A magyar városiak legelője, s egy része a szántóföldeknek a Csorvári pusztán, Gyulától 4 mfdnyire adatott ki. E hátasabb föld levén a legelő nyáron hamar elsül, s e miatt kénytelenek a lakosok másutt árendálni; buzát mindazáltal jót és sokat terem. Szőlőskertjeik nagy kiterjedésüek, s ezelőtt borért szépen kaptak pénzt, de most a keresetnek e módja valamivel csökkent, mivel jelenleg a sikságon csaknem minden helységben találni szőlőskerteket. Gyümölcs a kertekben elég; a halászatot a többet igérők tartják haszonbérbe. Pénteken tartott heti, s országos vásárai népesek, kivált az áldozó hétben eső hires baromvásáráról, faszerszámairól, mellyeket az Erdőhátról szállitnak ide, s innen Békés, Csanád, Csongrád, Arad vármegyékbe széljelhordatnak. A 22-ik sept. vásár a gubacsról nevezetes. Őzek, nyulak bőven, s farkasok hellyel hellyel találtatnak a keletre fekvő erdőkben. Az uraság sok ezer nemesitett birkát, magyar juhot, szép szarvasmarhát, zömök lovakat, s magas nyulánk vörös sertéseket tartanak. 1801-ben a város szebb része leégett, s 1816. 29-ik s 30-ik jan. a fergeteg 86,000 f. kárt tett marhákban s épületekben.
Kik voltak Gyulának régi birtokosai, nem tudhatni. 1520 táján a Brandenburgi márkgróf György birta, s e pártolta itt legelőször a protestans vallást, mellyet később Magócsy Gáspár gyulai várkapitány, s a Nadányi nemzetség hathatósan meggyökeresitett. 1695-ben a kamara kezére jövén, 1719-ben III. Károly a várat, várost, a hozzá tartozó uradalommal együtt Harukkern János Györgynek adta, ki is egy linczi péknek a fia volt, s a cs. k. proviant-kormánynál főtisztséget viselt. Magyar indigenává lett 1722. Bárói rangra emeltetett 1729. Végre 1732. a nem rég (1715.) visszaállitott Békés vármegyének főispánjává tétetett. Már 1723-ban volt királyi adománylevele, de mivel abból sok helyek kimaradtak, ujat nyert 1736-ban, mellynek erejénél fogva e következő helyeknek jutott birtokába, u. m. Gyula, Fövényes, Ölyved, Apáti, Sz. Benedek, Béregyháza, Alabián, Gyürkehely, Békés, Endrőd, Berény, Gyúr, Kamuzt, Dánfok, Csatár, Tőgye-Nyárszeg, Szentes (Csongrádban), Sz. Fábián, Ecser, Veresegyháza, Donát Sz. László, Tőke, Hekéd, Derekegyházának egy része (Csongrádban), Bölvény, Szeghalom, Táas, Balkány, Torda, Kis-Környe, Öcsöd, Szarvas, Káka, Báboczka, Félegyháza, Tatárszállás, Csaba, N. és K.-Podány, Földvár, Borot, Gyán, Veszely, Gerendás, Kigyós, Eperjes, Kerekegyháza, Szabadka, Gyarmat, Pázmán, Ösvény, Bucsa, K. és N.-Harang, Gerla, Mezőmegyer, Sz. Miklós, K. és N.-Décse, Doboz, Csorvás, Körös-Ladány, Méhes, Kis-Károly, Gyoma, Ege, Nagy-Telek, Vésztő, Mágor, Tartsa, Edeles, Németi, vagyis Nemes-Kereki, Bélmegyer, Félhalom, Póhalom, Szénás, Kis és N.-Csákó, Királyság, Kondoros, Murony, Halásztelek, Sima, Simasziget, Csejt, Orosháza, Székudvar (Aradban) Peczér, Gyiret, Sz. Király, Sz. Márton (Aradban), Szent Tamás, Pél, Elek, (Aradban). – Báró Harukkernek 1775-ben a férjfi ágon magva szakadván, a fennemlitett birtokok a leány ágra mentek, s jelenleg is birja. Nevezetesen Gyulának mostani birtokosa gr. Venkheim Ferencz.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me