A felvilágosult abszolutizmus jegyében

Full text search

A felvilágosult abszolutizmus jegyében
A modernizációs kísérletek és az abszolutisztikus módszerek tehát már Mária Terézia alatt egyszerre jelentkeztek, de a királynő a legalapvetőbb alkotmányos játékszabályokat nem sértette meg. Halálával a kompromisszumok kora véget ért. 1780-ban fia, társuralkodója, a német-római császár követte a magyar királyságban: II. József (1780-1790). Már jóval hatalomra kerülése előtt megfogalmazott programtöredékeiben sem hagyott kétséget afelől, hogy kemény kézzel át fogja alakítani birodalmát. A birtokait, így Magyarországot is többször bejárt császár minden elődjénél inkább tisztában volt Magyarország elmaradottságával. Közelről ismerte a Tessedik Sámuel által ábrázolt sanyarú paraszti sorsot. Az uralkodása alatt készült összeírásból is kitetszett az ország polgárosodásának szerény foka. A század eleje óta csaknem megduplázódott számú szabad királyi város (61) összes lakosa elfért volna a korabeli Londonban vagy Párizsban. A legnagyobbak lélekszáma is csak megközelítette, legfeljebb elérte a harmincezret. A szabad városok lakóinak száma alig haladta meg a mintegy 400 ezres nemesi társadalom létszámát. A kiváltságosok aránya – mintegy 4-5 százalék – egész Európában kimagaslott, csak Lengyelországban volt nagyobb. Tisztában volt a császár a közigazgatás – különösen a megye – nehézkességével, a bíráskodás lassúságával, a katolikus egyház túlzott előjogaival. Megpróbálta az országot egycsapásra, gyökeresen átalakítani.
A jelentős nem katolikus kisebbség által lakott Magyarországon kiemelkedő jelentőségű volt az 1781. októberi toleranciarendelete. A diszkriminatív Carolina Resolutio miatt a hivatali pályán alig képviseltethették addig magukat a nem katolikus felekezetekhez tartozók. A toleranciarendelet megszüntette az állampolgári jogok felekezeti szempontok alapján történő korlátozását. Szabadabbá – nem szabaddá! – tette továbbá az általa érintett kálvinista, lutheránus és görögkeleti hívek vallásgyakorlatát, megtiltotta, hogy katolikus püspökök ellenőrizzék a protestáns lelkészeket stb. Egy másik rendelet 1782 elején feloszlatta a hasznos munkát nem végző szerzetesrendek egy részét (később másokra is sor került). Később, szemináriumok felállításával, állami ellenőrzés alá került a papképzés. A fentieket megelőző csapás volt az egyházra az az 1781 nyári rendelet, amely kivette a katolikus egyház kezéből a cenzúrát.
A felvilágosodás szellemében fogant az 1785-ös jobbágyrendelet is, amely – jóllehet nem igazán a magyar viszonyokra volt szabva – biztosította a szabad költözködés jogát, védte a jobbágy birtokát, elő kívánta mozdítani az alapvető társadalmi osztály mobilitását.
Az uralkodó mögött sokan felsorakoztak a magyar szellemi elit képviselői közül. A császár és hívei – a jozefinisták – együttműködésének útjában azonban sok akadály tornyosult, s azokat többnyire a császár emelte. A jozefinisták többsége nemes, arisztokrata volt. II. Józsefnek pedig semmi érzéke nem volt a nemesi és az azokkal szorosan összefonódó alkotmányos értékek iránt. Felvilágosodás és alkotmányosság számára összeegyeztethetetlennek tetszett. Ennek megfelelően politizált. Hogy a magyar törvények ne kössék kezét, nem koronáztatta meg magát magyar királlyá (sem), sőt a koronát Bécsbe szállíttatta. Nemhogy vitázni, szóba állni sem volt hajlandó a rendi képviselet legfelső fórumával. Egyetlen országgyűlést sem hívott össze. Hogy a hivatali ügyintézést szakszerűsítse, megtámadta a magyar identitáshoz szervesen hozzátartozó latinnyelvűséget. 1784-ben elrendelte a német nyelv fokozatos, hivatali nyelvként történő bevezetését. 1785-ben csapást mért a gyűlölt megyerendszerre. A megyék fölé, élükön királyi biztosokkal, 10 adminisztratív kerületet rendelt (Erdélyben hármat). A nemesi alkotmány és a nemesi társadalom megtörésénék nagy tervébe illeszkedett a nemesi birtok felmérésének elrendelése és megadóztatásának szándéka.
Az alkotmány- és nemesellenes reformpolitika fokozatosan eltávolította a császártól magyar felvilágosult reformer – döntően nemesi származású – híveit. A külpolitikai sikertelenségek – a török elleni háború kudarcai – a távoli tartomány, Belgium lázadása mellett a magyar elégedetlenség is oka volt annak, hogy a beteg császár 1790-ben – három kivételével (tolerancia- és jobbágyrendelet, illetve a lelkészek helyzetének szabályozása) – visszavonta nagyszabású rendeleteit.

Festetics Pál, Mária Terézia bizalmas tanácsadója

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me