I. (Nagy) Lajos

Full text search

I. (Nagy) Lajos
I. (Nagy) Lajos (1342-1382) 16 évesen gazdag országot örökölt apjától. Károly Róbert sikeres reformjai megtették hatásukat. Anyja, az erős akaratú Erzsébet anyakirályné segítségével és apja báróinak a támogatásával zökkenőmentesen történt meg a hatalomváltás. Uralkodása alatt fejeződik be a társadalom két részre bomlása. A földbirtokhoz kötődő nemesség és jobbágyság kialakulásával több száz éves társadalmi változás zárult le.
Koronázása után azonnal nemzetközi problémával kellett szembenéznie. Már apja jogot formált a nápolyi trónra, de a magyarországi és a nápolyi Anjouk végül megegyeztek. Róbert nápolyi király (1278-1343) unokájával, Johannával eljegyeztette második fiát, Andrást, s joggal reménykedett, hogy Róbert haIálával a herceg örökli majd a trónt.
Johanna nagyapja azonban másképp gondolta. Végrendeletében unokáját tette meg örökösének. Andrásnak be kellett érnie a "Kalábria hercege" semmitmondó címével. I. (Nagy) Lajos király és főleg az anyakirálynő minden követ megmozgattak a kedvezőtlen döntés megsemmisítésére. Erzsébet 27 ezer márka ezüstöt (6,6 tonna) és 21 ezer márka aranyat (5,1 tonna) vitt magával Itáliába, hogy Nápolyban a magyarországi Anjouk pártjára állítsa a közvéleményt, s Avignonban a pápai udvart. Egy év alatt csak annyit sikerült elérnie, hogy a pápa hozzájárult András herceg megkoronázásához. Erre azonban már nem kerülhetett sor. 1345. szeptember 18-án éjjel Aversában meggyilkolták Andrást. I. (Nagy) Lajos hiába követelte a pápától a gyilkosok megbüntetését – a gyanú Johannára és unokabátyjára, Tarantói Róbertre terelődött -, jelentéktelen udvaroncok kivégzésén kívül semmi más nem történt. Gyanúját csak fokozta, hogy Johanna hamarosan férjhez ment Róbert király egyik öccséhez, Tarantói Lajoshoz (1320-1362), aki hamarosan a királyi címet is megkapta. A magyar uralkodó fegyverrel kívánt elégtételt venni öccse halála miatt, s ezért 1347 novemberében hosszadalmas szárazföldi út után elfoglalta Nápolyt. A gyilkosság színhelyén, Aversában összehívta a nápolyi ház hercegeit, s Durazzó Károlyt azonnal kivégeztette, míg a többieket magával hurcolta. (Johanna és férje már érkezése előtt Franciaországba menekült.)
I. (Nagy) Lajos a pestisjárvány miatt nem sokáig maradt Nápolyban, 1348 tavaszán már visszatért Magyarországra, a fontosabb várakban magyar katonaságot hagyva. Természetesen Nápolyt Magyarországról nem lehetett megtartani. Johanna visszatérése után a magyar helyőrségek egyre kilátástalanabb helyzetbe kerültek, s ezért I. (Nagy) Lajos egy újabb nápolyi hadjárattal szerette volna a hatalmát Itáliában megszilárdítani. 1350-ben sikeresen támadott, de hiába vonult be augusztus elsején Nápolyba, a katonai siker nem hozta magával a várt politikai győzelmet. Johanna, aki újból Franciaországot választotta menedékként, I. (Nagy) Lajos távozásával átvette a hatalmat, s a magyar király belátva a tarthatatlan helyzetet, két év múlva békét kötött vele, s a fogságában lévő nápolyi hercegeket is szabadon engedte. A magyar Anjouk itáliai kalandja véget ért.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me