Társadalmi változások

Full text search

Társadalmi változások
A tatárjárást követő években IV. Béla szakított egykori birtokpolitikájával. Most már nem törekedett az Imre király (1196-1204) és apja idején eladományozott királyi földek visszaszerzésére. Egyre több földet adományozott maga is, s erre már csak azért is szükség volt, mert a várépítés csak úgy volt lehetséges, ha a birtokosok földhöz jutnak. A világi előkelők, akiket ekkor már báróknak is hívtak, olyan területeket kértek maguknak, amelyek közel feküdtek váraikhoz.
A nemesség alsó rétegeinél a legfontosabb változás a familiaritás megjelenése volt. A nemes familiáris szabadon választhatta meg urát, akinek aztán hűséggel tartozott. Szolgálatvállalása általában egész életére szólt. Urától teljes ellátást és kialkudott juttatásokat kapott. Békeidőben ők adták a birtokos kíséretét, igazgatták földjeit, bíráskodtak helyette. Háborúban kötelesek voltak uruk oldalán hadba vonulni. A nemesség erejére utalnak az 1267-es országgyűlés követelései is. Úgy döntöttek, hogy a nemesi birtokjogok vizsgálatára minden megyében négy helyi bírót nevezzenek ki az ispán vezetése alatt. Ez a rendelkezés indította el a nemesi vármegye szervezeti kialakulását.
A 13. század második felében egyre jelentősebb szerepet kaptak a kiváltságolt települések. A király tudatos várospolitikát folytatott, privilégiumokat adományozott, de nem minden kiváltságos helyből lett város, hiszen a városfejlődés nem a jogi kiváltságtól, hanem elsősorban gazdasági tényezőktől függ. A magyar városalapítások úgy történtek, hogy az uralkodótól a települések egy tekintélyes "anyaváros" kiváltságait kapták meg. A privilégium magában foglalta az önálló bíró- és plébánosválasztást, és bizonyos adókedvezményeket is adhatott a lakosoknak. Ekkor az országban a legtekintélyesebb jog a "fehérvári" volt.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me