Az ország három részre szakad

Full text search

Az ország három részre szakad
A mohácsi csatában elesett király helyére a nemzeti párt Szapolyai Jánost választotta uralkodójává (1526-1540). A nemesek azon maroknyi csoportja, amely az ország megoltalmazását a Habsburgoktól remélte, Habsburg Ferdinánd, osztrák herceget és cseh királyt – V. Károly, német-római császár és spanyol király testvéröccsét – ültette a magyar trónra (1526-1564). Mivel Ferdinánd seregei már 1527-ben bevonultak Budára s János királyt elsőbb Erdélybe, majd Lengyelországba űzték, az a Habsburgok legfőbb ellenfeleitől, I. Ferenc francia királytól és Szulejmán szultántól kért segítséget. I. Ferenc csak diplomáciai és pénzbeli támogatást ígérhetett, Szulejmán azonban 1529-ben és 1532-ben – látszólag János király megsegítésére, valójában Bécs elfoglalása céljából – személyesen vezette hadait Ferdinánd ellen, de elsőbb Bécs alól, utóbb a Jurisics Miklós által védett Kőszeg várától kellett dolgavégezetlenül visszafordulnia. Magyarországi befolyását mégis tovább növelte azzal, hogy János királynak ő foglalta vissza Budát, s itthagyta hű emberét, a János által előbb kincstartónak, majd kormányzónak, végül országos főkapitánynak kinevezett velencei kalandort, Lodovico Grittit, aki szükség esetén a szerémségi várak török őrhadára is támaszkodhatott.
1537-ben a franciák és az oszmánok közösen akarták térdre kényszeríteni a Habsburgokat, de a támadást nem sikerült összehangolniuk. Az oszmán csapatok pusztításai Otranto és Brindisi környékén ellentámadásra ingerelték a Habsburgokat, de a Hans Katzianer vezette seregek 1537 őszén Eszéknél csúfos vereséget szenvedtek. A francia-oszmán szövetség veszélye a Habsburgokat a Szapolyaival való megegyezésre ösztönözte. Az országegység visszaállítása érdekében János király is hajlott az egyezségre, s az 1538-ban Váradon kötött békében beleegyezett, hogy halála után az egész ország Ferdinándra szálljon. A béke tükrözte azt az érdekszövetséget is, amely a keletről és nyugatról meg-megújuló oszmán és francia támadások hatására a Habsburgok által uralt területeket összekötötte, s egyre szorosabb kapcsokat hozott létre az érintett országok között, megteremtvén ezzel a történeti Közép-Európát.
E most kialakuló Közép-Európába – szerencsétlenségére – Magyarország csak részeivel léphetett be. Szulejmán, megakadályozandó, hogy János király halála (1540) után az ország Habsburg főség alatt egyesüljön, 1541-ben elfoglalta Budát, s a meghódított területeket birodálmához csatolta. A szultán még augusztus végén tudatta János király özvegyével, Izabella királynéval és az őt támogató magyar főurakkal, hogy évi 10 ezer forint adó fejében rájuk bízza Erdély, valamint a Temesköz és a Tiszántúl kormányzását. Ferdinánd csupán az ország északi részeit tarthatta meg.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me