A politika pluralizálódása

Full text search

A politika pluralizálódása
1987-ben népi írók és értelmiségiek megalakították a Magyar Demokrata Fórumot, amely az első olyan szervezet lett, amely nyilvánosan bírálta és kérdőjelezte meg a hivatalos politikát. A kritika ekkor még nem annyira a fennálló politikai rendszer ellen irányult, hanem inkább a konkrét politikára vonatkozott (az erdélyi magyarság helyzete, kultúrpolitika, sajtóirányítás).
1988 tavaszán az ún. Demokratikus Ellenzék, amely már az évtizedek elejétől nyíltan szembekerült a hatalommal, megalakította a Szabad Kezdeményezések Hálózatát, amely az urbánus értelmiséget tömörítette. 1988 októberében Szabad Demokraták Szövetsége néven párttá szerveződtek, és már nyíltan hirdették: "független, demokratikus, jóléti államot" akarnak.
Még abban az évben független szakszervezetek alakultak, megalakult a Vállalkozók Országos Szövetsége, tehát a hatalomtól független társadalmi szervezetek jöttek létre.
A hatalom, akárcsak 1956-ban, nem tudott mit kezdeni az eseményekkel. Berecz János, az MSZMP egyik legbefolyásosabb politikusa pártja nevében még ekkor is vállalta "a felelősséget nem csak a múltért, nem csak a jelenért, hanem a jövőért is", ám azt már nem tudta megmondani, hogy miként vállalja a felelősséget a jövőért.
1987-ben a kormány konszolidációs programot hirdetett meg: a támogatások leépítését, az exportkényszert, a fogyasztás visszafogását. Ezt a célt szolgálta a reformdiktatúra. A nadrágszíj meghúzásának politikáját nem vitték keresztül következetesen: a kormány eszelősen ragaszkodott a milliárdos nagyberuházásokhoz: a nagymarosi vízlépcsőhöz, Tengizhez, valamint a veszteséges vállalatok támogatásához.
A reformot a kisemberekkel fizettették meg: áruforgalmi és személyi jövedelemadóval.
Így hát hiába vezettek be olyan akciókat, mint pl. a világútlevél, amelyek a "kisemberek" megnyerését célozták, az emberek egyre többször, egyre több indokkal mentek ki az utcára, hogy politikai véleményüknek hangot adjanak. Jellemző a Grósz-kormányzat kapkodására, hogy az ósdi devizarendelkezéseken mit sem változtattak, miközben a vámszabályokat lazították: novemberben százezrek özönlöttek át a nyugati határon Gorenje hűtőgépért és más földi javakért. Az emberek a "lábukkal szavaztak" a rendszer ellen, és magukkal vitték a kormány által hőn áhított keményvaluta óriási mennyiségét.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me