Oktatás és művelődés

Full text search

Oktatás és művelődés
A két nagyhatalom között lavírozó fejedelemségnek olyan kiművelt emberfőkre volt szüksége, akik nem csupán a tudományokban voltak jártasak, de otthonosan mozogtak a kor politikai-diplomáciai, gazdasági és vallási kérdéseiben is. "Ne csak a teológia, hanem a bölcseleti tudományokat is alaposan megtanuld, hogy amikor majd hazatérendsz, úgy az egyházi, mint a polgári dolgokban is s a külügyek igazgatásában, segítségednek hasznát vehessük magunk, nemzetünk, hazánk érdekében" – írta 1618-ban Bethlen a jobbágyivadék Bojthi Veres Gáspárnak, aki egyike volt azon mintegy ezer ifjúnak, akiknek külhoni tanulmányait a fejedelem támogatta.
Bethlen legmaradandóbb alkotása a Kolozsvárott felállított, majd utóbb Nagyenyedre költözött Collegium Academicum, vagy ismertebb nevén a Bethlen Kollégium volt. Példáját öreg Rákóczi György és felesége, Lorántffy Zsuzsanna is követte: sárospataki iskolájukban éveken át tanított Comenius.
Az oktatást és az anyanyelvi művelődést szolgálták a nyomdák: a kolozsvári Heltai-nyomda, a Bethlen által alapított gyulafehérvári fejedelmi nyomda, valamint az I. Rákóczi György hitvese, Lorántffy Zsuzsanna által létrehozott sárospataki nyomda. De számos erdélyi szerző műve jelent meg a Keresden, Váradon, Debrecenben, Kassán, Bártfán vagy Lőcsén működő nyomdákban, vagy a nevesebb protestáns központok (Heidelberg, Utrecht, Leiden) könyvsajtóiban. Bethlen pedig szigorúan meghagyta a nyomdászoknak, hogy "az könyvekben és írásokban válogatást nem tévén", "sine differatione" mindent nyomtassanak ki.

Oláh menyasszony

Brassói szász hölgy

Székely leány
Á. G.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me