Könyves Kálmán

Full text search

Könyves Kálmán
Mivel László fiúörökös nélkül halt meg, a trónt I. Géza idősebb fia, Kálmán örökölte (1095-1116). A magyar történelemben kevés uralkodóról beszéltek olyan ellenszenvvel, mint Könyves Kálmánról. "Testalkatára nézve ocsmány volt, de ravasz és tanulékony; borzas, szőrös, kancsal, púpos, sánta és hebegő" – írták róla. A nem túl hízelgő beállításnak az az oka, hogy az idézett részletet II. (Vak) Béla (1131-1141) uralkodása idején írták, akit Kálmán vakíttatott meg apjával, Álmossal együtt, gyermekkorában. Igaz, a krónikás arról sem feledkezett meg, hogy a királyt "a magyarok Könyves Kálmánnak nevezik, mivelhogy voltak könyvei, amelyekből mint püspök a zsolozsmát olvasta." Kálmán műveltségéről a kortársak is elismerően szóltak. "Kálmán, a magyarok királya a korábban élő összes királyok között a legműveltebb az irodalom tudományában."
Kálmán uralkodásának elejét beárnyékolta az Álmossal való viszony. A herceg kezdettől fogva támadta a királyt, s tovább súlyosbította a helyzetet, hogy míg Kálmán a reformpápaságnál, addig a herceg a császárnál keresett támogatást. Számtalanszor fellázadt bátyja ellen, aki mindig megbocsátott testvérének.
Álmos nem érte be a hercegi tartományokkal, s kész lett volna hűbérurának elismerni V. Henrik császárt (1081-1125). 1113-ban, amikor a herceg hatodszor lázadt fel a király ellen, Kálmán nem kegyelmezett. Elfogatta testvérét, és fiával, Bélával együtt megvakíttatta.
Könyves Kálmán, nevével ellentétben, nem csak a tudományhoz értett. Uralkodása alatt sikerült elfoglalnia Dalmáciát. A fejlett terület városai sorra kapituláltak, de Kálmán nem fosztotta ki azokat, hanem elfogadta és megerősítette a helyi szokásokat. A hódítások eredményeként Könyves Kálmán és utódai nemcsak Magyarország, hanem Horvátország és Dalmácia királyának tekintették magukat. A 13. század végéig a két tartományt Tengermelléknek nevezték, s a terület a magyar korona tartozéka lett, de különállásukat jelzi, hogy élükre bánokat neveztek ki.
Horvátország és Dalmácia elfoglalása után Magyarország a közép-európai régió vezető hatalma lett. A támadó politika egészen az oszmán betörésekig tartott. Igaz, az Árpád-házi uralkodók terjeszkedése inkább a királyi címekben mutatkozott meg, s nem a tényleges hódításokban. 1916-ban IV. Károly király (1916-1918) a szokásnak megfelelően a koronázási dombon arra is esküt tett, hogy a magyar királyság országait megvédi, illetve visszaszerzi. Magyarország, Dalmácia, Horvátország, Ráma, Szerbia, Halics, Lodoméria, Bulgária és Kunország királyi címét már a 13. század végére megszerezték a magyar uralkodók. Ez a hagyomány elevenedett fel a 20. század elején, az utolsó Habsburg-házi király megkoronázásánál.

Könyves Kálmán
E. K. P.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me