Pártviszonyok, törvényalkotás

Full text search

Pártviszonyok, törvényalkotás
Az 1861-es országgyűlés két pártja, a Határozati és a Felirati Párt nevében ugyan megszűnt, de gyakorlatilag ez a két alakulat vált a dualizmus kori pártok elődjévé. A Felirati Párt utódjaként jött létre a Deák-párt, amely a kiegyezés megalkotóit és támogatóit tömörítette. Nagyobbrészt ide csatlakoztak a volt konzervatívok is. A párt a polgári magyar nemzetállamnak a kiegyezési rendszer keretei közötti kiépítését vallotta programjául. A Határozati Párt nagyobb részét tömörítette a Tisza Kálmán vezette balközép. A balközép elfogadta a kiegyezést és a közös monarchiát mint realitást, de "tisztább", az 1848-ashoz közelebb álló rendezésre, perszonálunió kiépítésére törekedett. Követeléseit az 1868. április 1-jei "bihari pontokban" fogalmazta meg. A balközép önálló magyar hadsereget, pénz- és kereskedelemügyet, a közös ügyek és a delegációk megszüntetését követelte. Szintén a Határozati Pártból alakult ki a szélsőbal, amely a teljes függetlenség programjának talaján állott. 1868-ban ez az alakulat Országos 48-as Párt néven szerveződött tényleges politikai párttá. E három jelentősebb párt közül a legképlékenyebb a balközép volt, innen volt a legkönnyebb az "átjárás" a többi pártok felé. Arra nem sok lehetőség volt, hogy akár a balközép, akár a szélsőbal kormányra kerüljön; az 1867 utáni években viszont a kormánypártnak számító Deák-párt népszerűsége is egyre csökkent. A kormányzati válsággal fenyegető bomlási folyamatot a Deák-párt és a balközép fúziójával létrejött Szabadelvű Párt megalakulása hárította el. Tisza Kálmán "szegre akasztotta" a bihari pontokat; cserébe a balközép tagjai is a kormányzati hatalom közelébe kerültek. A Szabadelvű Párt létrejöttével tizenöt évre stabilizálódott a kiegyezés politikai rendszere. Tagjai a kiegyezési rendszer mindenáron történő fenntartását tekintették feladatuknak, s Tisza Kálmán úgy vélte, ennek biztosítása érdekében minden eszköz megengedett. A közigazgatás feladata elsősorban a kormánypárt választási győzelmének elősegítése volt, s ebben az időszakban vált bevett politikai gyakorlattá a választások manipulálása.
A Szabadelvű Párt megalakulásával párhuzamosan létrejött a Sennyey Pál vezette Jobboldali Ellenzék és a Negyvennyolcas Függetlenségi Párt. A Jobboldali Ellenzék és a Szabadelvű Párt kilépett tagjaiból 1878-ban újabb, jobboldali ellenzéki párt alakult Egyesült Ellenzék néven, gróf Apponyi Albert vezetésével. A parlamenti pártok tagjainak többsége a liberalizmus eszmerendszeréhez kötődött, ezért vitáik jobbára közjogi jellegűek voltak. Mindez azzal járt, hogy egy idő után úgy tűnt, a közjogi kérdés a magyar politika alapkérdése.
A kiegyezés utáni korszak törvénykezésének két legjelentősebb alkotása Deák, illetve Eötvös nevéhez fűződik. Az 1868. évi 44. törvénycikk a nemzetiségi egyenjogúság tárgyában viszonylag széles körű nyelvhasználati jogokat biztosított a magyarországi nemzetiségek számára. A törvény egyedül a magyart ismerte el politikai nemzetnek, államnyelvként a magyart jelölte meg. Ugyanakkor a törvényhatóságok belső ügyvitelében, egymás közti levelezésében, az alsó fokú közigazgatásban és a bíróságokon a nemzetiségek nyelve is használható. Az állam köteles volt gondoskodni arról, hogy minden nemzetiség a saját anyanyelvén képezhesse magát az alsó- és középfokú oktatásban. Magánszemélyek, községek és egyházak nemzetiségi iskolákat, kulturális és gazdasági egyesületeket alapíthattak. A törvény európai összehasonlításban is kiállta a próbát. Más kérdés, hogy az 1875 utáni kormányok több esetben korlátozták és akadályozták a törvény végrehajtását.
Az Eötvös József által megalkotott népiskolai törvény (1868. évi 38. törvénycikk) általános tankötelezettséget vezetett be hattól tizenkét éves korig; intézkedett a községi népoktatási intézetek felállításáról, az iskolák állami felügyeletéről, s kimondta, hogy minden diák "anyanyelvén nyerje az oktatást". A törvény révén a századfordulóra jelentősen sikerült visszaszorítani a magyarországi analfabetizmust.
A magyar parlament törvényalkotási munkájának jelentős részét tették ki a gazdasági, közigazgatási és igazságszolgáltatási rendszer átalakítását célzó törvények. A közigazgatási jellegű törvényekben egyre inkább érvényesültek a kormányzat centralizáló törekvései, s egyre több olyan biztosíték épült e rendszerbe, amely a kiegyezés fenntartását, a magyar szupremácia megőrzését segítette elő.

Báró Eötvös József, vallás- és közoktatásügyi miniszter, a népiskolai törvény megalkotója

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me