Kutatni, de miért?

Full text search

Kutatni, de miért?
Papp Simon nevét sokan ismerik, s legfőbb érdeme, hogy hosszú külföldi kutatómunkája után Magyarországra visszatérve hazánkat a kőolajtermelő országok sorába emelte. A magyar kőolajbányászatot úgy tudta megalapozni, hogy kieszközölte az Eurogasco nevű amerikai vállalat számára, hogy az a magyar államtól koncessziót nyerjen dunántúli fúrásokra, s ennek nyomán 1938-ban meg is alakult a Magyar-Amerikai Olajipari Rt., vagyis a MAORT. A főgeológus, később a vezérigazgató természetesen ő lett, s már irányításával fedezik fel 1940-ben a lovászi olajmezőt.
Az olajipart azonban 1948-ban államosították, s Papp Simont koholt vádak alapján előbb halálra, majd életfogytiglani börtönre ítélték. 1955-ben szabadult, néhány éven át még dolgozott, s 1970-ben hunyt el Budapesten.
Kőolajföldtant ő tanított elsőként Magyarországon, mégpedig a Műegyetem soproni karán. A Magyar Tudományos Akadémiának 1945 és 1948 között volt tagja, mert pere miatt a tagok sorából kizárták, s csak néhány évvel ezelőtt rehabilitálták.
Böckh másik munkatársa Pávai-Vajna Ferenc volt, aki a hévízkutatásban is kitűnt, s nevéhez fűződik a hajdúszoboszlói gyógyhatású víz megtalálása, ugyanúgy, mint a berekfürdői vagy a szegedi Anna-forrás hévizének feltárása. A geotermikus energia hasznosításának egyik első hazai szószólója volt. Emellett foglalkozott barlangkutatással, s egy újfajta tektonikai elmélet kidolgozásával is. E nagy tudású szakember meglátásait nem mindig használták fel kortársai, pedig számos olyan felismerése volt, amelyet csak a napjainkban történt újrafelfedezése vezet be a tudomány világába.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me