A magyarok repülő szerkezetei

Full text search

A magyarok repülő szerkezetei
Természetesen Magyarországon is számosan felfigyeltek e repülő csodára, s Domin József tanár úr a következő év tavaszán Győrött épített hasonló szerkezetet, a nyelvész és természettudós, Gyarmathi Sámuel pedig Pozsonyban. Meg is írta az újság "ami a Frantzia és más idegeny nemzetek közt lehetséges, a Magyarok közt sem lehetetlen az". Pesten 1784 augusztusában bocsátott fel léghajót a piarista tanár, Szablik István, aki e kísérletet Szegeden is megismételte, de kísérleteztek mások is, köztük Martinovics Ignác, s úgy tűnik, hogy egy orvos volt az első, aki bele is mert ülni a léghajóba. E felszállás időpontja 1811. június 3.
Magyarországon a 19. században nemcsak léghajóval kísérleteztek, hanem rakétákkal is. Jelzőrakétákat már a Rákóczi-szabadságharcban is használtak, Bem József pedig 1820-ban arról írt könyvet, hogy milyen rakétakísérleteket hajtott végre Varsóban. Az 1848-49-es szabadságharcban számos alkalommal vetnek be magyar szerkesztésű hadiröppentyűket, amelyek megtervezéséhez komoly aerodinamikai számítások is szükségeltettek.
A Bach-korszak idején jelentkezik először a honi szakirodalomban Martin Lajos, aki a madarak repülését vizsgáló mérnök volt, s aki ekkor kidolgozott egy forgás-stabilizálású rakétatervet. Ő a későbbi évtizedekben könyvet írt a madárrepülésről, s foglalkozott egy kormányozható léghajó tervezésével. 1893-ban Budapesten jelent meg tanulmánya a repülőgépről. A Kolozsvárott élő szakember tanulmányait a világ mérnöksége sajnos nem nagyon ismerte meg, pedig rangos tudós volt, hiszen 1895-től ő volt a kolozsvári egyetem rektora.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me