A dalműtelefon

Full text search

A dalműtelefon
Párizsban 1881 augusztusában egy nagy nemzetközi elektrotechnikai kiállítást nyitottak meg, ahol már nem is a telefon volt a slágercikk, hanem a villamos, egy új dinamó, meg a villanykörte. E párizsi kiállítás másik nevezetessége a dalműtelefon volt, amelynek segítségével egy operai előadást bárki meghallgathatott két fülhallgató segítségével. Valószínűleg a francia Cl. Ader és Puskás Tivadar közös találmányáról van szó. Erről a Budapesti Hírlap is azonnal tudósított;
"...nagy tömeg van folyton a dalműtelefon körül. Határozott időre bocsáttatik be 16-16 ember a terembe, ahol ugyanannyi készülék van felállítva. Mindenki egy-egy telefonhoz ül, füléhez tartja a két kagylót, s e pillanatban, mintha csak varázs sipka lenne a fején, oly sajátosan bűvöltetik át egy egészen más világba... Úgy hall mindent, mintha bekötött szemmel ülne a súgólyuk mellett, semmit sem látva, mindent hallva. Helyette az Ader-rendszerű hanghordozók ülnek ott, s azok közvetítik az előadást."
Londonban 1881. december 20-án közvetítenek hasonló módon operát, s a berliniek is ugyanezt teszik két napra rá, aztán csatlakozik Budapest is. Nálunk az első telefonos operaközvetítés dátuma: 1882. február 4. Természetesen ezek a telefonok nem az Opera épületében, hanem vagy a szomszédos épületben vagy egy távolabbi elegáns szalonban voltak elhelyezve, de még nem a lakásban. Budapesten ezt úgy oldották meg, hogy Puskás Ferenc és a fiatal Nikola Tesla a Nemzeti Színház és a Vigadó között teremtett összeköttetést, a Nemzetiben Erkel Hunyadi Lászlóját játszották, s az előadást a Vigadóban a dalműtelefon segítségével lehetett élvezni. Aznap volt a Vigadóban az újságíróbál is, szóval jól időzítették a közvetítés időpontját.
Párizsban 1890 tavaszán már egy dalműközvetítő társaság is alakult, s a franciák közölték, hogy ennek a szerkezetnek az egyik társfeltalálója Szarvady Géza, egy másikukat pedig Martinovitschnak hívták. Az egyik szaklap arról számol be, hogy a két fiatal magyar technikus találmánya, a théatrophone kezd elterjedni Franciaországban, nagyobb éttermekben esténként a közönség rendelkezésére áll, s Bordeaux-ban is bevezették. Szarvady Londonban is bemutatta a szerkezetet, s 1893-ban ott is alakult egy, a párizsihoz hasonló társaság. Az egyik párizsi iskola kitalálta, hogy hetenként egyszer telefon-összeköttetést létesít Londonnal, s egy angol nyelvtanár órát ad a diákoknak.

Magyarul: Budapest a legszebb és legelőrehaladottabb város, amelyet eddig Európában láttam.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me