Az ásványok tudorai

Full text search

Az ásványok tudorai
A tudományos ásványtan első magyarországi művelője, Benkő Ferenc az akkori idők leghíresebb külhoni professzoránál szerezte meg tudásának alapjait, s úttörő művét követően már sorra jelentek meg az ásványtani feldolgozások. Többen a magyar föld ásványkincseit próbálták rendszerezni, mások tankönyvet írtak, kövületkollekciókat rendszereztek, s meteoritgyűjteményt hoztak létre.

Az ércek tisztelete
Az ásvány szót először Molnár János írta le a Magyar Könyvház című folyóirat 1783-as évfolyamában.
Werner magyar tanítványa, a református lelkész Benkő Ferenc, a nagyenyedi kollégium természetföldrajz-földrajz tanára 1782-ben már magyar nyelvre ültetett át egy ásványtani művet, ezzel a címmel: "Werner Ábrahám Úrnak a köveknek és értzeknek külső megesmértető jegyeikről írott szép, és igen hasznos könyvetskéje, melyet hazájának és a tanuló ifjúságnak lehető hasznára magyarra fordított és a két magyar hazabéli, s más idegen kő és értz nemekkel is a példákban megbővített Benkő Ferentz."
A korábban a jénai és a göttingeni egyetemen tanult, s Gmelin követőjévé lett Benkő második könyve viszont már nem fordítás, hanem az a saját műve, s ez volt az első magyar szerző által írt, önálló ásványtani kiadványunk. Műve, a "Magyar minerológia, azaz a kövek és értzek tudománya" címmel ugyancsak Kolozsvárott jelent meg, a református kollégium nyomdájának jóvoltából. A kötet közreadását Bánffy Farkas, továbbá Teleki Sámuel és Teleki József gróf is támogatta. Benkő 1793 és 1800 között hét kötetben adta közre "Parnassusi Időtöltés" című tudományos ismeretterjesztő évkönyveit. 1796-ban a kollégiumban múzeumot is alapított, mégpedig egy ásványföldtani gyűjteményt hozott létre, s talán ez az első hazai nyilvános múzeumunk. Az egykoron valószínűleg hatezer darabból álló nagyenyedi gyűjtemény az 1848/49-es szabadságharc idején pusztult el.
Schmidt Sándor az ásványtan későbbi szaktekintélye írta másfélszáz évvel később az ásványtan magyarországi úttörőiről: "Benkőék az ásványtant a magyar észhez, a magyar szóhoz, a magyar ember természetéhez akarták szabni, magyar ásványtanra törekedtek..., ez az ő sajátos eredetiségük. ( . . . ) Ezek voltak a legelső fecskék, melyek a pallérozott nyugatról kerültek hozzánk."
Benkő Ferenc az első, még Göttingenben írt művében megjegyezte, hogy Werner professzor a lipcsei bányászati társaságnak is tagja volt. Tegyük hozzá, hogy az 1797-ben alakult híres jénai ásványtani társaságnak viszont több neves magyarországi tagja is lett, első elnöke Teleki Domokos gróf volt, s javaslatára választották a társaság levelező tagjává Benkő Ferencet. Később Jónás József, Kitaibel Pál, Kováts Mihály, Müller Ferenc József, Zay Sámuel és Zipser K. András nevével is találkozunk a tagok sorában.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me