Erdészet, vadászat, halászat

Full text search

Erdészet, vadászat, halászat
Az erdészet és a bányászat magyarországi története szinte elválaszthatatlan egymástól, az alábbiakban mégis az erdő-, vad- és halgazdálkodás főbb történeti paramétereiről kívánunk szólni, majd az erdészet főiskolai szintű oktatásának kezdeti lépéseiről. A halászat hazai történetét nemcsak agrártörténészek, de néprajztudósok is kutatták.

Vadászjelenet a Kálmáncsehi-breviáriumból
Az Árpád-korban a gondozott erdőt silvának, másutt forestának nevezték, s az erdőket királyi szolgáltató rend, az ardók, azaz erdőóvók rendje gondozta. Máig is megmaradt több ardó helynév pl. Zólyom megyében vagy Borsodban (ezt ma úgy hívják: Végardó), aztán Beregszásztól északra Bereg vármegyében is volt egy Ardó, és másutt is, s ezek az ardó helynevek arra utalnak, hogy ott egykoron nagy erdőségek helyezkedtek el. A daróc helynév arra utal, hogy ott erdész vadfogók éltek, s a kutatók szerint 21 ilyen falunév található a régi térképeken. De az erdészettel összefügg az ács helységnév éppúgy, mint az esztergály (itt éltek a famegmunkáló esztergályosok), míg az erdőirtók munkáját a soltészek és a kenézek irányították.
Maga a soltészség, illetve a soltészfalu a középkor fontos intézménye volt, s akár önálló kis közigazgatási egységeknek is nevezhetjük ezeket, ahol malomépítéssel és más, fához kapcsolódó mesterséggel foglalkoztak. A középkor megbecsült iparosai voltak az épületácsok, akik rendkívül ügyesen tudtak bánni az erdő adta áldással.
Külön csoportot alkottak a szénégetők, akik a faszenet állították elő. E finom tüzelőszerre a várakban és palotákban is szükség volt, s szerettek is vele tüzelni, mivelhogy a faszén nem hagyott maga után kormot. A fában szegény területeken a tehetősebbek azért is kénytelenek voltak faszénnel fűteni, mert Magyarországon csak jóval később kezdődött el a kőszénbányászat, s ezért a barnaszén és a feketeszén nem volt elterjedt tüzelőanyag, sőt az ezek eltüzeléséhez szükséges kazánok sem álltak rendelkezésre.
Miksa császár 1565-ben erdőrendtartást adott ki, amely szabályozza a bányaerdők használatát, s ennek eredményeként jött létre később az első erdőhivatal. E rendtartás előírta, hogy a felvágott fát rakásokba kell rakni, a kecskéket tilos az erdőbe behajtani, s az új ültetések környékén tilos kaszálni. Így a 16. század második felében már lényegében rendszeres erdőgazdálkodásról beszélhetünk, s a jelen kötet bányászattörténeti fejezetében szólunk az ehhez a rendtartáshoz kapcsolódó bányászati szabályokról is. Lényegében azt mondhatjuk, hogy Mária Terézia 1769-es törvényéig ez a rendtartás irányította a magyar erdőgazdálkodást.
A Selmecbányán III. Károly által megteremtett bányászati szakiskolán (erről is szó esik "A fekete arany" című fejezetben ekkor erdészeti szaktárgyakat még nem tanítanak, s ugyanez mondható a Szomolnokon és a Bánátban felállított iskoláról is. 1762-ben a magyar udvari kamara erdőhivatalt állított fel, s öt évre rá megkezdődött az erdők területének felmérése is.
Mint említettük, az első modern erdőrendtartást Mária Terézia 1769. december 22-én adta ki, s ebben előírják, hogyan kell felmérni az erdők területét, hogyan kell megállapítani azok fatömegét, s intézkednek a fakitermelésről, a fahasználati jogról és az erdők felújításáról is. A fatömeg kiszámítását egy matematikai módszer elterjesztésével segítették.
Ugyancsak 1762-ben a cseh bányahivatal egyik vezetője azt javasolja Mária Teréziának, hogy Prágában hozzon létre egy négyéves bányászati akadémiát, s az uralkodó 1763-ban úgy rendelkezik, hogy a korábbi selmeci bányaiskola emeltessen magasabb rangra, s hogy a prágai egyetemen az elméleti bányászati tudományok számára külön tanszéket kell létesíteni, továbbá hogy az örökös tartomány minden tudományegyetemén a természettant úgy kell tanítani, hogy abban a bányászati ismeretek is helyet kapjanak.
1786-ban adták közre II. József vadászati rendtartását, amelynek számos erdészeti vonatkozása is van, s öt évvel később a magyar országgyűlés – a további erdőirtást megakadályozandó – megalkotta az első magyar erdőtörvényt. 1797-től a keszthelyi Georgikonban is képeztek erdészeket, mert az intézmény nyolc osztálya között volt egy erdészeti és egy vadászati osztály is. Az erdész- és vadásziskolát 1806-ban két részre osztották, s ezzel egy időben a kismartoni Esterházy-uradalomban is megkezdődött az erdészeti képzés. Az alsó fokú erdészeti oktatás alapjait 1797-ben a liptóújvári kamarai uradalom erdészeti prefektusa, Vízner Ferenc vetette meg, aki az erdei munkások gyermekei számára saját népiskolájában erdészeti képzést adott, s a kikerülő erdőőröket a kamara alkalmazta.
1807 augusztusában az udvari kamara a selmeci bányászati akadémia mellett erdészeti tanintézetet, pontosabban tanszéket létesített, s ennek első professzora Heinrich David Wilckens lett, majd a két intézmény 1828-ban egybeolvadt, s az erdészetet 1832-ig Wilckens adta elő. A képzés hároméves volt, az erdészeti szaktárgyakat a második és a harmadik évben tanították. Nagy kézikönyve, erdészettana 1835 és 1837 között jelent meg Bécsben posztumusz kiadásban.
Az ebből a tanintézetből kikerülő szakemberek segítettek az uradalmi erdészeti szervezetek kialakításában, s azok egyedi jogszabályainak megalkotásában. Az Akadémia elsősorban a kincstár számára képzett erdőtiszteket, így a magyarországi birtokosok sokszor voltak kénytelenek osztrák és cseh erdészeket alkalmazni. 1807-től a Kamara kialakította az erdőfelügyelői rendszert is, ők bányatanácsosi rangban látták el feladatukat. Bécsben 1848-ban Mezőgazdasági és Bányászati Minisztérium jött létre, önálló erdészeti osztállyal, itt alkották meg az 1852-es birodalmi erdőtörvényt, s azt Magyarországra is alkalmazták.
A magyar erdészek 1851-ben alapítottak önálló egyesületet, de az egyelőre csak a Birodalmi Erdészeti Egyesület részeként működött, s ennek ellensúlyozására hozta létre Divald Adolf és Wagner Károly 1862-ben a magyar nyelvű Erdészeti Lapokat, majd evvel egy időben a Magyar Erdész-Egyletet, amelynek tagjai az erdészeti szaknyelv magyarosítását is célul tűzték ki. Maga a lap 1866-tól bővített tartalommal, Erdészeti és Gazdasági Lapok néven jelent meg.
Az 1860-as évek közepén a fakitermelés már a magyar gazdasági életben jelentős százalékkal szerepelt, hiszen csak a Tiszán és mellékfolyóin 1865-ben majdnem 34 millió darab fatörzset úsztattak le, a Dráván 8 milliót, a Száván 21 milliót, s az országban közlekedő szárazföldi járművek összesen több mint kétezer köbméter fát szállítottak. Ekkor a fa még komoly exportcikkünk volt, s az egyévi kivitt mennyiség majdnem elérte a 2 millió köbmétert.
Az új erdőtörvény 1879-ben lépett életbe, amely az erdészeti igazgatás megszervezésével járt együtt. A selmeci akadémia erdész szakának ügyeit a földműveléssel foglalkozó minisztérium vette át, s 1892-ben avatták fel az erdészek képzésére emelt új oktatási épületet, de a trianoni békeszerződést követően a főiskolának el kellett költöznie Selmecbányáról. Az erdészek modern képzésének igazi otthona végül is Sopron lett, s már itt ünnepelték meg 1935-ben a bányászati szakképzés honi megindításának 200. évfordulóját.
Mint a fentiekből is kitűnik, a magyarországi erdészeti felsőoktatás megszervezése Wilckens nevéhez fűződik, s az akadémiáról olyan kiváló emberek kerültek ki, mint Bedő Albert, aki az 1879-es erdőtörvényben az erdészet és a bányászat különválása mellett voksolt, vagy Divald Adolf, a magyar nyelvű erdészeti irodalom megteremtője, továbbá Kaán Károly, a kiváló erdész-politikus. Valamennyiük nevéhez alapvető szakkönyvek fűződnek, Bedő például 1885-ben négy kötetben adja közre "A magyar állam erdőségeinek gazdasági és kereskedelmi leírása" című munkáját. Faller Gusztáv 1871-ben az erdészképzés történetét tekinti át, Pauer János a millenniumra készít hasonló összefoglalót, s nehéz lenne ma már az erdészet múltjáról írni Tagányi Károly háromkötetes "Magyar Erdészeti Oklevéltár"-a nélkül.

Favágók – tollrajz 1658-ból

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me