A Lánchíd

Full text search

A Lánchíd
Széchenyi 1832 februárjában indított országos mozgalmat az állandó híd ügyében, s még a hónap végén meg is alapították a Híd-egyesületet. Andrássy György gróf társaságában Széchenyi és titkára, Tasner Antal az év augusztusában Angliába utazott, ahol megtekintették a már működő láchidakat (ekkor utaztak először vasúton is), s találkoztak a hammersmithi, a shorehami és a marlowi lánchíd tervezőjével, William Tierney Clarkkal is. 1833 márciusára készült el nyomtatásban a külföldi útjukról összeállított jelentés. A híd ügyével foglalkozó országgyűlési bizottság tagjai 1833 decemberében megegyeztek abban: azt fogják javasolni az országgyűlésnek, szavazzák meg, hogy az első magyarországi lánchídon való áthaladásért mindenkinek, nemesnek és nem nemesnek egyaránt vámot kell majd fizetnie. A következő év szeptemberében Clark ellátogatott Magyarországra. Az érintett két város tanácsának tagjai 1835 nyarán kezdtek vitát folytatni arról, hogy a felépítendő híd tulajdonjoga Pestet vagy Budát illeti-e meg. Az országgyűlés kerületi ülése az év decemberében kezdte meg az állóhíd ügyének tárgyalását, s ezt követően az alsótábla és a felsőtábla is hosszas vitát folytatott erről, s végül is 1836 áprilisában fogadták el a törvényjavaslatot.
Az 1832-36. évi országgyűlés törvényeit az uralkodó 1836. május 2-án szentesítette, s a 26. törvénycikk mondta ki, hogy a tervezett hidat részvénytársaság építteti fel, a szükséges területet az állam kisajátítja, a két érdekelt város szerződést köt e társasággal, s annak lejárta után a híd nemzeti tulajdonba kerül. A hídon való áthaladáskor, származásra és rangra való tekintet nélkül, mindenki köteles hídvámot fizetni.
1837 nyarán több pénzügyi csoport is ajánlatot tett a fővállalkozói szerep elnyerése érdekében, s ezzel egy időben megkezdődtek az építést megelőző próbafúrások. Széchenyi egy búvárharangot is hozat, s annak segítségével vizsgálják a Duna medrét. Az országgyűlésnek a híd ügyével foglalkozó bizottsága Sina Györgyöt nevezi ki fővállalkozónak 1838 szeptemberében, aki annak a hónapnak a végén köt szerződést az érdekelt városokkal, és bízza meg az építés irányításával William T. Clarkot. Az uralkodó e szerződéseket 1839 májusában hagyta jóvá.
1839 szeptemberében megkezdik a Lánchíd első pillére elhelyezéséhez szükséges zárógát megépítését, az építési munkálatokat a tervező névrokona, Adam Clark vezette. A pesti hídfő zárógátjába az első cölöpöt 1840. július 29-én verték le, az utolsót 1841 decemberében, míg az első követ e hídfőben 1842 júniusában helyezték el. Az alapkő letételére ezt követően, 1842. augusztus 24-én került sor. Az utolsó láncszakaszt 1848 júliusában húzták fel, de a hidat az ismert háborús események miatt csak 1849 decemberében avatták fel. A híd megépítése elsősorban Széchenyinek köszönhető, de ő az avatóünnepségen már nem lehetett jelen.

A Lánchíd építéséhez használt búvárharang

Így képzelték el a Lánchidat és környékét 1845-ben (1849-ben avatták fel)

A Lánchíd pillérjének ünnepélyes alapkőletétele

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me