Feketeházy

Full text search

Feketeházy
A külföldön is legismertebb magyar hídtervezőnk valószínűleg a vágselylyei Feketeházy János volt, aki egyetemi tanulmányait Bécsben és Zürichben folytatta, s már fiatal tervezőként megbízást kapott a wien-stadlaui Duna-híd és a Boszporusz-csatorna hídja megtervezésére. A kiegyezés utáni évtizedekben szinte valamennyi magyarországi vasúti fa-, kő- és vashidat ő tervezte mint a Vasútépítészeti Igazgatóság, később pedig a MÁV mérnöke.
Megvalósított tervei között volt a Keleti pályaudvar vas tetőszerkezete, a mai Közgazdaságtudományi Egyetem (1870-74), és az Operaház (187585) tetőszerkezete. 1890-ben forgóhidat tervezett a fiumei vasút számára, s az általa tervezett mozdonyfordító berendezést is hamarosan számos országban kezdték alkalmazni.
Ó tervezte a déli összekötő vasúti hidat az 1870-es évek elején, a nagyváradi közúti Sebes-Körös-hidat 1880-ban, s a győri közúti Rába-hidat, majd 1883-ban a szegedi közúti Tisza-hidat, a szolnoki vasúti Tisza-hidat az 1880-as évek végén, azután a komáromi közúti Duna-hidat 1892-ben és a már említett Ferenc József hidat. Szegeden 23 pályázó közül nyerte el az első díjat, oly módon, hogy pályázatát nem ő, hanem az Eiffel-cég nyújtotta be, s annyira megbíztak az akkor már nemzetközi hírű mérnökben, hogy az általa készített terveket a franciák nem is ellenőrizték. A technikatörténeti szakirodalomban korábban az állt, hogy Eiffel tervezte e hidat, e megállapítás azonban téves, ők csak a kivitelezők voltak. A vasszerkezettervezés magyar úttörője 85 éves korában, 1927. október 31-én hunyt el.
A magyar hídépítésnek ugyanúgy nevet szerzett, mint Kherndl Antal, Kossalka János, s azok, akikről még az alábbiakban szólunk.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me