A rakoncátlan folyók megszelídítői

Full text search

A rakoncátlan folyók megszelídítői
A fentiekkel egy időben számos alkalmazott geodéziai feladatot is megoldottak mérnökeink. Az egyik ilyen munka a Ferenc-csatorna építéséhez szükséges felvételek és tervek elkészítése volt, amelyet a Kiss testvérpár oldott meg az 1770-es években. Ők tervezték meg tehát a Bezdántól Törökbecséig húzódó hatalmas csatornát, amelynek megépítése 1802-ben kezdődött el, s 1812-ben fejezték be a munkálatokat. Ezekben az években volt a Tisza és a Körös-vidék folyószabályozási királyi biztosa, egyben a tiszántúli térképező és folyószabályozó mérnökök munkájának irányítója Vay Miklós báró, hadmérnök. Ő a századvég egyik legképzettebb műszaki szakembere, aki több külföldi egyetemen is tanult, s akit az optikai műszerszerkesztés terén elért eredményeiért 1787-ben az Angol Királyi Társaság tagjává is választott. Ő volt e híres tudóskör első magyar tagja.
Mások a Duna háromszögelését végezték el az 1820-as évek elején, majd e munkát Huszár Mátyás folytatta. Huszár az Institutum Geometricumban szerezte oklevelét, de külföldön is tanult, s hazatérve folyószabályozási terveket készített. 1820-ban állította össze az első hazai szabatos és részletes szintezési utasítást, ami szintezési tankönyvnek is felfogható. Az 1822-ben létrehozott Duna Térképészeti Hivatal első igazgatójává őt nevezték ki, s lett ily módon az első nagy felmérési munkák szervezője és vezetője. A Duna-mappációról készített jelentését 1827-ben magyar nyelven küldte be a Helytartótanácsnak, s ennek okán hamarosan elmozdították állásából, s utóda a folyószabályozásoknál egykoron mellette dolgozó Vásárhelyi Pál lett.
Vele már a geodézia egy másik nagy fejezetéhez, a vízépítéshez jutunk el. A vízépítés első mesterei között találkozhatunk Mikoviny és a Kiss testvérek nevével, továbbá Balla Antaléval, aki 1784-ben felvetette a Pest és Buda között húzódó kőhíd megépítésének lehetőségét, s mivel az 1782-es országgyűlés törvényt alkotott a csatornák szükségességéről, ezt követően ő egy Duna-Tisza csatorna tervét dolgozta ki. Emellett a Duna medrének szabályozásával is foglalkozott, 1779-ben megrajzolta Buda és Pest nagyméretű térképét, s a postautak kiegyenesítése céljából számos térképi felvételt készített. A 18. század egyik legképzettebb hazai műszaki szakírójaként tartjuk számon.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me