Pesttől Vácig és tovább

Full text search

Pesttől Vácig és tovább
A Pest és Vác között húzódó szakasznak a terveit már 1839 nyarára kidolgozta a mérnök Ch. F. Zimpel. Az első szakasz, a Pest és Rákospalota között húzódó, 1845. november 10-re lett kész, s az első gőzmozdony akkor tett próbautat ezen a szakaszon. A következő adat már jól ismert: István főherceg avatta fel a teljes Pest-Vác vasútvonalat, amelynek a hossza 33,6 kilométer volt, s kevés megállóval ugyan, de a vasút 59 perc alatt tette meg ezt az utat. Egy érdekesség: akkoriban a vasúti kocsikat még nem védte üvegablak, hanem csak bőrfüggöny, s üvegablakokat csak 1850 után építettek az itteni vasúti kocsikba. Az is jól ismert adat, hogy az ezen a vonalon közlekedő első mozdony "Derű" névre hallgatott, gondot mindössze az okoz, hogy ez a mozdony ezen a vonalon soha nem közlekedett, hanem a kocsik elé belga gyártmányú gőzmozdonyokat csatlakoztattak, amelyek más típusúak voltak, mint amilyen maga a "Derű".
Természetesen Győr és Bécs között is épült vasút, ezt azonban nem az Ullmann-féle, hanem a Sina György vezette pénzügyi csoport szervezte. Sináék tehát arra vállalkoztak, hogy a Duna jobb partján, először Bécs és Győr között teremtik meg az összeköttetést, s erre a vasútvonalra azért is szükség volt, mert már a reformkorban nyilvánvalóvá vált, hogy a csallóközi zátonyok miatt, alacsony vízállás esetén a gőzhajók a Dunán csak a Vaskaputól Győrig tudnak eljutni, s itt az árut tengelyre kellett volna rakni. Ezért is volt olyan sürgős, hogy megépüljön a vasút Győrtől Bécsig. Ugyanez a pénzügyi csoport azt is vállalta, hogy a Bécsből Győrön át dél felé, mégpedig Triesztig haladó vasútvonalat is megépíti, s ezt az országgyűlés által elfogadott és az uralkodó által szentesített 1840. évi 40. törvénycikk lehetővé is tette számukra. Csakhogy Széchenyi ezzel a tervvel nem értett egyet, s vele együtt még sokan, az ellenzők ugyanis egy kizárólag a fővárosból elinduló, sugárirányú vasúti tervet támogattak, amelyben a tengerpartig vezető vasútvonal a következő irányban haladt volna: Buda – Székesfehérvár – Siófok – Károlyváros – Fiume. (Károlyváros és Fiume között jóval később valóban épült vasútvonal, de csak 1873-ban.)
Az 1840-es évek hosszú-hosszú tárgyalásainak és vitáinak végül is az lett a vége, hogy a Sina-csoport úgy építette meg a tengerig húzódó vasútvonalat, hogy az Stájerországon haladt át, közvetlenül Bécsből Triesztbe, s nem érintette Győrt. Sőt mi több, Sina báró ezután nem is építette meg a Bécs-Győr szárnyvonalat, s végül is Esterházy Pál közreműködésével alakult egy vasútépítő társaság, amely e munkálatokat megszervezte, s annak első eredményeként elkészült a Bécsújhelytől Sopronig haladó, nem túl hosszú vasútvonal, a váci vasútvonal felavatásának első évfordulója tiszteletére. E vasútvonal teljes hossza 31,9 kilométer volt, amelyből magyar területen 28,3 kilométernyi futott, s így végül is megoldódott a Sopron és Bécs közötti összeköttetés, hiszen Bécsújhelytől Bécsig már 1842 óta vezetett vasút. Es e vasútvonalat építették később tovább. A másik híres reformkori vasútvonalunk 1847 szeptemberére készült el, s Pesttől Cegléden át Szolnokig haladt. István és József főherceg avatta fel. E vasútvonal 99 kilométer hosszú volt.
Végül egy-két érdekes adat: Pesten 1866-tól kezdve közlekedett lóvasút, a várhegyi sikló 1870-ben épült, Magyarországon 1873 óta gyártanak gőzmozdonyokat, a fogaskerekűnk 1874-es, a Nyugati pályaudvart 1874-ben, a Keletit 1884-ben avatták fel, 1887 óta közlekedik villamos Pesten, azóta van HÉV is, az a bizonyos híres régi földalatti pedig a millenniumi kiállítás tiszteletére avattatott fel 1896-ban. Vagyis a magyar honfoglalás 1001. évfordulóján.

A Nyugati pályaudvar

Az első magyarországi gőzmozdonyok egyike (1846)

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me