Természettudósok körei

Full text search

Természettudósok körei
Az orvosok és természettudósok továbbra is külön egyletek megalapításán fáradoztak, s azt tervezték, hogy ők saját folyóiratot, no és nem a széptudományok, hanem a reáltudományok alapműveit fogják megjelentetni. Próbálkozásaik a reformkorban végre révbe jutottak: 1837-ben megalakult az orvostudósok egylete, 1841-ben a természetbúvároké, 1848-ban a földtan tudósaié. Kiadványokkal ekkor még nemigen büszkélkedhettek, de lassan-lassan e téren is javult a helyzet: 1848-ig kisebb megszakításokkal ugyan, de megjelent az "Orvosi Tár", 1857-ben elindult a máig megjelenő "Orvosi Hetilap", 1860-tól megjelent a K. M. Természettudományi Társulat közlönye, amely 1869-től "Természettudományi Közlöny" néven indult újra, s amely ma "Természet Világa" címmel jelenik meg. 1861-ben elindult a "Gyógyászat", tíz évre rá pedig a Magyarhoni Földtani Társulat közlönye, amely máig "Földtani Közlöny" néven jut el e szakma művelőihez.
1841-ben még egy érdekes kör alakult, ez a Magyar Orvosok és Természetvizsgálók Vándorgyűléseinek Egyesülete volt, amely azon munkálkodott, hogy évente-kétévente megrendezze a természettudósok nyári tudományos összejövetelét, mégpedig mindig az ország más-más városában. Számos nagy sikerű összejövetelre került sor – nem a Bach-korszak éveiben, hanem előtte és utána --, s azokon valóban kiváló szakemberek vettek részt és tartottak nagyhatású előadásokat. Sokat számított ez a fővárostól távol élőknek – nem lévén még televízió, rádió és más efféle.
A magyar tudóstársaságok, sok-sok nehézséggel teletűzdelt históriája részben az 1860-as éveknél fejeződik be, részben pedig itt kezdődik: ekkor már szinte évente alakultak körök, köztük Erdély tudományos akadémiája, melynek megalapítását már az 1841/43-as erdélyi országgyűlés elhatározta, de e terv csak 1859-ben valósulhatott meg, Mikó Imre gróf kitartó szervezőmunkája eredményeként, s ez lett az Erdélyi Múzeum Egyesület. A kör folyóirata, az "Erdélyi Múzeum" 1874-ben indult meg, és évtizedeken át szolgálta a tudományosság ügyét, majd a II. világháború után megszűnt, és sok-sok hányattatás után nemrégiben újraindult. Szerencsére a ma tudományos produktumai mögött is még sokszor megfigyelhető a régi tudóstársaságok előremutató szelleme.

Az MTA épülete, könyvtára 1865-ben, ülésterme 1900 táján
G. I.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me