A tudományegyetemiek

Full text search

A tudományegyetemiek
Winterl volt e korszak legnagyobb hatású tudósa, hiszen az általa megtervezett botanikus kertek nagyban segítették a szakma oktatását. Tanítványa, Kitaibel Pál tovább haladt az általa kiépített úton, s tette nemzetközileg is elismertté a magyar botanikát. Mintegy epizódként említjük meg, hogy a Bécsben élt Makó Pál, a neves jezsuita – akinek több okos oktatásügyi rendelkezést is köszönhetünk – rendezte sajtó alá 1791-ben egykori rendtársának, Éder Xavér Ferencnek a dél-amerikai tapasztalatokról írt művét, amely a mai Bolívia egykori faunáját és flóráját mutatja be. Éder misszionárius volt, s e munkája során gyűjtött biológiai adatokat is. Ebben az időszakban több magyar misszionárius is járt Dél-Amerikában, róluk a jelen kötet földrajzi utazókról szóló fejezetében találhatnak még adatokat.
Ne feledjük, hogy amint arról az agrártörténeti fejezetben is szó esik, a mezőgazdasági ismereteket más tanszék keretében oktatták a Tudományegyetemen, s e tanszéket az egyetem budai korszakában Mitterpacher Lajos vezette. E tanszék és a botanikai szoros kapcsolatban állt egymással, amit az is igazol, hogy a két professzor 1783-ban közös művet adott ki szerémségi kutató útjukról, s az is, hogy Mitterpacher háromkötetes agrár-tankönyve a botanikai ismeretek fontos tárháza, s e műben ő egyebek között arra keres választ, vajon mi a közös minden élőlényben. Válasza ez: minden élet vizes közeghez kötött.
Az ország egészének flóráját igyekezett áttekinteni ötkötetes munkájában Grossinger János a 18. század utolsó évtizedében, de ez végül is komolyabb tudományos előrelépést nem jelentett, bár műve érdekes, s hatalmas vállalkozás.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me