Kitaibel

Full text search

Kitaibel
Kitaibel Pál nevét már említettük a fentiekben, a soproni bencések egykori diákja a Tudományegyetem elvégzése után annak botanikai tanszékére kerül, s lesz 1802-ben egyetemi tanár, de ő inkább tudományos kutató maradt, hiszen az egyetemen nem adott elő. Mint a botanikus kert igazgatója, számos ritka növénnyel gazdagította e gyűjteményt, az ország flóráját pedig a 20 ezer kilométernyi kutatóútja során térképezte fel és írta le. A növények mellett a forrásvizeket, ásványvizeket is kutatta, s analizálta is, de jó néhány állattani, geológiai, földrajzi és meteorológiai megfigyelése is fennmaradt, s számos olyan határterületnek is művelője volt, amelyek csak a későbbi évtizedben lettek önálló tudománnyá.
A harminc nagyobb kutatóútja, vagyis a 20 ezer kilométernyi flóraút tudományos eredményeit naplói őrizték meg, de a Waldstein gróffal együtt végzett búvárkodásai nyomtatásban is megjelentek. Az általuk felfedezett, addig le nem írt növényfajok száma eléri a kétszázat, s ezek jó része a kettejük által összeállított hatalmas bécsi albumban jelent meg nyomtatásban. Ez az album 1799-1812 között íródott, s az abban közölt 280, kézzel festett nagy rézmetszetet és több kisebb részletrajzot 350 szövegoldalnyi magyarázat egészíti ki.
Ő maga ezen túlmenően kevés botanikai dolgozatot jelentetett meg, s kutatásainak jó része máig kiadatlan, de szerencsére nevét számos, általa felfedezett növény őrzi. Érdekes az a dolgozata is, amelyet egyetemi professzortársával, Tomcsányi Ádámmal együtt írt az 1810-es móri földrengésről, amelyben elsőként ábrázolták izoszeizta vonalakkal azokat a helyeket, ahol azonos erősségű volt a rengés.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me