A jezsuiták iskolái

Full text search

A jezsuiták iskolái
A Tudományegyetemen az 1753 előtti időszak fizikatanárai közül a legtöbbet Szentiványi Mártonról tudunk, aki több tantárgyat is előadott, de 1668/69-ben elsősorban fizikát tanított. Néhányszor a dékáni s rektori feladatokat is ellátta, sőt 1674-től a nyomda vezetője is volt. Írásai a modern kor európai fizikai irányzataiból alig villantanak fel valamit, de "ahol nem kellett félnie, hogy vallása és rendje tanításaival ellenkezésbe kerül, ott friss érdeklődéssel tárgyalta az új felfedezéseket: a távcsövet, a porcelánt, az új órákat, az iránytűt, a térképeket, a napfoltokat stb.".
A másik név, akit még a korai időszakból kell említenünk, Lipsich Mihályé, aki 1743/44-ben tanított Nagyszombatban, de nem fizikát, hanem teológiát. Könyvei közül 1740-es statikája érdemel elsősorban említést, amelyben karteziánus alapon tárgyalja a fizika elemeit. Kötete nem tankönyv volt, inkább egy nagyobb disszertáció, amely serkentőleg hatott a neves csillagász, Kéry Borgia Ferenc írásaira is.
Ebben az időben a fizika még a filozófiának volt alárendelve, és a tanárok többsége sem volt csak "fizika szakos". Halwax Ferenc, a teológia előadó tanára például 1745-ben "Dialogi physici" címmel átdolgozta a francia N. Regnault munkáját.
A már említett Kéry leghíresebb fizikai szakkönyve, a "De motu corporum" 1753-ban jelent meg (az új oktatási reform bevezetésének évében). Kötetének érdekessége, hogy abban elsőként foglalkozott komolyan a mozgásmennyiséggel, a fizikusok e fontos felismerésével. Elsőként írt nagyobb "fényelméleti" munkát is (Dissertatio physica de luce, 1756). Mindez azt jelenti, hogy Kéry – nem tankönyvnek szánt – műveivel végül is bekerült az egyetemi "légkörbe' az akkor modernnek tekintett fizika: a newtonianizmus. Ennek elterjedését nyomon követhetjük a nagyszombati tankönyvirodalomban is.
Az 1753 utáni, "kötelező" tankönyvek sorát Ádány András 1755. évi munkája indította meg majd ezt követték Jaszlinszky András (1756) és Reviczky Antal (1757-58) tankönyvei. Ezek voltak az első magyarországi egyetemi fizikatankönyvek, és természetesen még latin nyelven íródtak. A kötetek világnézeti modernségét sokban segítette az az 1757-es pápai enciklika, amellyel feloldották a kopernikuszi világkép tanítására, terjesztésére vonatkozó 1616-os tilalmat. (Kopernikusz és Galilei eredeti műveit viszont csak 1835-ben vették le a tiltott könyvek jegyzékéről!)
A honi tankönyvek szerzői nehezen tudtak választani, hogy a descartes-i vagy a newtoni fizika elvei mellett álljanak-e ki, hiszen a külföldi jezsuita fizikakönyvek is még e "habozó" stílusban íródtak. A nagyszombati kötetek talán inkább voltak karteziánus, mint newtoniánus munkák, s a modern irányzat melletti egyértelmű döntést csak a dalmát jezsuita, R. Bośkóvič műveinek komoly tanulmányozása indította meg. Ő lett ugyanis .a magyar szakemberek előtt a következő korszak tankönyvíró-példaképe. Mivel jezsuita létére kiállt a protestáns Angliában született fizikai tanok mellett, a rend nagyszombati tagjai is bátrabban mertek dönteni a fizikai világkép körül a 17. század közepén megkezdődött komoly vitában.
A Bécsben publikáló Bośkovič első magyarországi követője Makó Pál volt, aki fizikusként és matematikusként is korának egyik legelismertebb tekintélyévé "küzdötte fel magát". Sajnos csak kevés időt töltött Nagyszombatban (az 1758/59-es tanévben tanított ott), Bécsben megjelent könyveit viszont tanártársai később is szívesen használták. Első nagyobb fizikai szakkönyve 1762-1765 között jelent meg Bécsben (Compendiaria physicae institutio), melyet még számos alapvető, newtoniánus kézikönyve követett. Első nagy művében írja: "Newton emberemlékezet óta a legtökéletesebb általános fizikát hagyta ránk, azt úgy alkotva meg, hogy a törvényeket, amelyek a világegyetem leghatalmasabb testeit szabályozzák, igen világosan megmagyarázta és bebizonyította."
Időközben a Nagyszombatban maradt tanárok közül Radics Antal is Bośkovič híve lett, s erről tanúskodik 1766-os összefoglaló műve (Institutiones physicae). Makó és Radics művei középpontjába a dinamika tárgyalása került, tehát végleg szakítottak a korábbi munkák arisztoteliánus-statikus felfogásával, s ezen belül a "minden, ami mozog, az nem magától mozog" elv hirdetésével. A matematika statikus része a geometria volt. Makónál viszont megjelenik a dinamika, és vele együtt bevezeti a matematikába az infinitezimális számítás elemeit, amelyek végre lehetővé tették a mozgó testek fizikájának alapos tárgyalását is.
Természetesen mindkét jezsuita fizikatanár elméleti fejtegetésében van jó néhány homályos pont még, így például testekben létező erőkről szólnak, s nem veszik figyelembe, hogy az erő éppen két test kölcsönhatása. Egész tárgyalásmódjukat az ún. erőgörbére alapozzák, amelyet lassan kiszorít a tankönyvirodalomból az Euler által továbbfejlesztett, "valódi" newtoni dinamika. Erre azonban még várni kell, de megállapítható, hogy – a külföldi tankönyvirodalomhoz mérten – Makó és Radics munkái miatt egyáltalán nem kellett szégyenkeznie az egyetemi vezetésnek.
1770-ben a fizika tananyagának tematikájában döntő változást hozott az újabb reform, a Norma Studiorum. Ekkor a fizika mintegy kikerült a filozófia "hatalma alól" , s az előadások súlyát – ahogyan a Norma előírta – a fizikai kísérletezésre kellett áthelyezni, tehát a spekulációkat felváltotta egy gyakorlatibb irányú kísérleti fizikai oktatás. (Hogy a kísérletezés korábban nem volt lényeges szempont a fizika oktatásában, azt az is igazolja, hogy az 1770-es években a fizikai szertár még mindössze 62 tárgyat tudhatott magáénak, és csak a Norma után kezdődött meg az eszköztár bővítése.)
Az új matematikai-fizikai irányzat első híve a tudományegyetem legtermékenyebb tankönyvírója, Horváth K. János lett, aki kezdetben teológiát, 1770-től pedig fizikát tanított Nagyszombatban. Ekkorra jelent meg első, kétkötetes műve is (Institutiones physicae particularis). E munka első kiadása ugyan még kevés újat tartalmaz az elődök köteteihez képest, az 1790-es kiadás viszont már komoly előrelépést, s nem csak a mechanikai fejezeteknél, hanem az elektromosság- s hőtannál, és természetesen a kísérletek gondos leírásában is.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me