Földrajz és államismeret

Full text search

Földrajz és államismeret
Végül is a magyar földrajztudomány alapjait olyan szakemberek rakták le, mint a Dunáról készített nagy földrajzi munka szerzője, a jelen kötet más fejezeteiben is említett, itáliai származású L. Marsigli, továbbá az az Athanasius Kircher, akinek háromkötetes kézikönyvét 1729-ben a nagyszombati egyetem jelentette meg, valamint az államismereti iskola megalapítója, Bél Mátyás. Ő az ötkötetes Notitia című alapvető kézikönyv-sorozat kiadója, akit korai halála akadályozott meg abban, hogy ez az 1735 és 1742 között megjelenő sorozat akkor teljessé váljon. Munkatársa, Tomka-Szászky János az ország történeti földrajzának vázlattervét is elkészítette. E korszak híres térképésze, akiről a jelen kötet több fejezetében is szólunk, Mikoviny Sámuel is sokat tett az ország feltérképezése érdekében.
Nagyszombatban 1757-ben jelent meg az egyik legkorábbi magyar nyelvű földrajzkönyvünk, Bertalanffi Pál jezsuita tanár munkája, ő később a komáromi gimnázium igazgatója lett. Könyvének ezt a címet adta: "Világnak két rendbéli rövid ismérete... (amely) az emberektől különb-különbféle részekre, országokra, tartományokra és községekre osztatott". Ez egy művelődéstörténeti-nyelvészeti munka, amely hazánkról is közöl több, precíz földrajzi adatot. A nagyszombati egyetem professzora volt Horváth János, aki elsősorban fizikát tanított, de az 1767-ben kiadott könyvében foglalkozott a helységkeletkezés, a vulkanizmus és a földrengések okaival is, s összefoglalta a légkörről és a vízrajzról való alapvető tudnivalókat. Hasonló témákkal foglalkozott Born Ignác és Fichtel János is, akik az országleírásban elsősorban a bányászati, geoIógiai, ásványtani emlékeket állították a középpontba.
A Tudományegyetemen 1777-től adta elő az általános természetrajzot és a fizikai földrajzot az a Mitterpacher Lajos, akiről az agrártörténeti és a biológiai fejezetben is szólunk, s aki úgymond a rendszeres földrajzot tankönyvekben is összefoglalta.
Baranyi László még hallei iskolaévei alatt adta ki "A geographiai tudománynak első kezdete" című munkáját, a nagykárolyi nyomda vezetője, Szatmárnémeti Pap István pedig 1756-ban adta először közre a "Magyarország versekben való rövid leírása" című művét. A század második felében Windisch Károly, az ismert szerkesztő több fontos földrajzi kézikönyvet is kiadott német nyelven, Korabinszky János Mátyás pedig, aki a BéI által megindított pozsonyi iskola tagja volt, 1786-ban egy nagy geográfiai-történeti lexikont is meg tudott jelentetni, a kiadás anyagi alapjait Széchényi Ferenc gróf vállalta magára. Ennek magyar változatát készítette el a Tudományegyetem tanára, Vályi András a század utolsó éveiben.
Ekkor már divatossá váltak a helytörténeti munkák is, Adami Pál például Trencsén megye vízrajzát foglalta össze, Papanek György Baranya megye földrajzát tekintette át kötetében, s egy kuriózum is található a korai munkák között: Kazinczy Ferenc még fiatalkorában, 1775-ben kis könyvet írt Magyarország földrajzáról.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me