Az első Magyarország-térkép

Full text search

Az első Magyarország-térkép
Az első olyan térképünk, amely nem egy világatlasz része, nem a ptolemaioszi ábrázolás javított változata, hanem valóban csak az országot kívánja ábrázolni, nos, az az 1528-as ingolstadti kiadvány, amelynek első kiadása 100 évvel ezelőtt került elő, így ma már be tudnak számolni róla a kartográfia historikusai. Véleményük szerint azt az esztergomi érsek Lázár keresztnevű titkára szerkesztette, míg fametszője Petrus Apianus volt, s sajtó alá rendezésében Tanstetter, valamint Ziegler működött közre. Az 1528-as kiadást követően e szép és azóta híressé lett rajzolat 1553-ban Velencében, 1556-ban Bécsben, s három évre rá Rómában is megjelent. A bécsi kiadást nem kisebb embernek, mint a humanista tudósnak, Sambucusnak, azaz Zsámboki Jánosnak köszönhetjük, aki akkor Bécsben élt, s számos alapmű, forrásértékű mű kiadása fűződik a nevéhez.
Magyarország (és Erdély) első újkori nyomdáját Brassóban hozta létre a szász Honterus János, aki nem csak tankönyvszerkesztéséről, s az egyik könyvében megjelent világtérképéről híres, de arról is, hogy készített egy "Erdély tájrajza" megnevezésű térképet, amely 1532-ben jelent meg Bázelben. Van azonban egy még ennél is értékesebb honterusi mű, nevezetesen a Rudimenta Cosmographica vagy "A kozmográfia alapismeretei" 1542-es kiadása, amelyen már Amerika is látható. Ez valóban sikerkönyv lett: Brassóban még három kiadása jelent meg, s másutt – elsősorban Zürichben – még jó néhány kiadást ért meg, s ahogyan azt könyvünk más helyén is említjük: 1602-ig nem kevesebb, mint 39 alkalommal rendezték sajtó alá. Ez volt a 16. század legtöbb kiadást megért tankönyve, egyben a világ első zsebatlasza!
Gastaldi 1546-ban Velencében adott közre egy Magyarország-térképet, amelynek forrása valószínűleg a Lázár-féle rajz volt. Az 1550-es években itt élő osztrák Lazius, aki – akárcsak Sambucus, orvos volt -, idegen létére igyekezett magyar helységneveket adni, s ezért nem kevesebb, mint 24 segítőtársat vett maga mellé. Együttes döntésük eredményeként olvasható itt Kőszeg megnevezéseként Kewsek vagy Németújvárnál Nemetuiwar, s mint látható, ez már szinte a mai írásmód. A mű 1556-ban került ki a sajtó alól, s ennek egyik változata később bekerült a híres Ortelius-féle 1570-es világatlaszba is, s hosszú ideig a világ azt tudta a magyar föld felépítéséről, amit Lazius és barátai, no meg később Sambucus elmeséltek arról – térképlapjaikon.
Sambucus, azaz Zsámboki tíz évvel az 1556-os Lázár-kiadás után, 1566-ban egy vállalkozásba fogott: az 1549-ben elhunyt Honterus Erdély-térképét (ennek első kiadása, mint említettük, 1532-ben készült) kijavította, s 1566-ban maga adta ki, 1570-ben pedig a Lázár-térkép javított változatával rukkolt elő. Illiriáról, vagyis az ország délnyugati részéről a következő évre szerkesztett térképet, s mindezek az Ortelius atlasz különböző kiadásaiban is helyet kaptak.
Ekkor már feltűnik a "kartográfusok egén" a nagy csillag, Mercator, aki 1585-ben ad közre világatlaszt, s benne a Lazius-rajzok módosított változatait. Blaue 1623-tól kiadott atlaszaiban is országunk szép ábrázolásait találhatjuk meg.
A fenti térképek természetesen még nem voltak túlságosan pontosak, aminek fő oka az volt, hogy a törökök által elfoglalt területeken nem lehetett felméréseket végezni, s csak Buda 1686-os visszafoglalása után három évvel készült el az első, valamivel pontosabb munka, mégpedig Hevenesi Gábor irányításával, s az mindjárt egy 40, kicsiny lapból álló atlasz lett, amelynek mutatójában 2605 helységnévvel találkozhatunk. Sajnos e mű kéziratban maradt, akárcsak a honi megyéket bemutató szép sorozat. Ennek egyik változata viszont 1688-ban Amszterdamban a rézmetsző de Wit jóvoltából mégis megjelent; azért mondjuk, hogy egyik változata, mert de Wit egyetlen országtérképen ábrázolta a megyéket, míg magyar kortársai azt külön-külön vetették papírra. Néhány évre rá azután valóban megjelentek a könyvpiacon az egyes megyék térképlapjai, s azok sokszorosításába már Eperjes nyomdája is bekapcsolódott, s ezzel megindult a magyarországi nyomdák térképkiadási hulláma.
Időközben, 1709-re készült el az új felmérések alapján módosított országtérkép, Ch. Müller munkája, s azt a nemzetközi vállalkozások sorra átvették.
Megkezdődött a Duna mappációja is, ismét egy "vendégmunkás", az olasz Marsigli jóvoltából, akinek – nyugodtan mondhatjuk: világhírű – műve 1726-ra készült el.

Egy lap az első hazai történelmi atlaszból (1751)

1738-ban készült az első magyar feliratos térkép

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me