A budai csillagda

Full text search

A budai csillagda
1777-ben a Geometria practica tanszéke is felállíttatott a Tudományegyetemen, s annak keretében is adtak elő asztronómiával összefüggő feladatsorokat, de elsősorban a mérnöki szakmát választó hallgatók számára. 1777-ben, amikor tehát ez az új tanszék is megalakult, az egyetemet áthelyezték Budára, s vele a csillagvizsgáló egy részét is (néhány műszer Nagyszombatban maradt, amelyek segítségével Bruna Ferenc még éveken át végzett ott kutatásokat). Budán a Várban kapott helyet a csillagvizsgáló, amelynek megtervezésében Hell Miksa ismét segédkezett.
A csillagdát 1785-ig Weiss vezette, s ő volt az, aki az első budavári meridián-meghatározást is végezte, s e mérés a hasonló angliait is megelőzte. Ennek az időszaknap a legkiválóbb magyar csillagásza Gauss levelezőtársa, Tittel Pál volt, aki európai hírűvé fejlesztette a budai csillagdát, bevezette a pontos délidő jelzést, s felvette a harcot az asztrológia sugallta babonák ellen is. A csillagászati ismeretterjesztés egyik úttörője is ő volt, igen értékesek pl. azok a szócikkei, amelyeket az első nagy magyar nyelvű lexikonban, a Közhasznú Esmeretek Tárában tett közzé, s ő volt a Magyar Tudós Társaság első csillagász tagja is, de egyik első halottjuk is, mert ugyanúgy, ahogyan Kazinczy, ő is az 1831-es kolerajárvány áldozata lett.
A csillagvizsgálót ezt követően a professzor, Mayer Lambert vezette, de ott dolgozott Albert Ferenc is, aki Buda 1849-es ostromakor mentette ki annak műszereit, és szállította Egerbe. A szabadságharc előtti három évben működött egy kis csillagvizsgáló Nagy Károly jóvoltából Bicskén, amelynek műszereit ő 1849-ben az államnak adományozta, maga pedig az osztrák megtorlás után Párizsba emigrált. 1851-től az egyetem csillagászati tanszékét Petzval Ottó vezette, majd azt 1857-ben megszüntették, s a csillagászat oktatása a földrajzi tanszék feladata lett. A korábbi vezető, Mayer az 1857-ben megalakult József Polytechnikum igazgatója lett, s így a komolyabb csillagászati kutatások egyelőre szüneteltek, bár egy kis csillagvizsgáló Pest új felsőoktatási intézményében is létesíttetett. Az egyetemen Kondor Gusztáv 1865-től volt a csillagászat magántanára.
Albert Ferenc 1852-től az egri csillagásztornyot igazgatta, s emellett a Lyceum tanára és a könyvtár vezetője lett, s valószínűleg ő volt az első magyar csillagász, aki szupernóvát fedezett fel. Sokat tett a csillagászati ismeretek népszerűsítése érdekében is.

A gellérthegyi csillagda távlati képe (1845)

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me