Regiomontanus

Full text search

Regiomontanus
1467 után Pozsonyban a Vitéz által megtervezett Academia Istropolitanán már tanították a hét szabad művészet felső fokát, s így az asztronómiát is. Ekkor élt Magyarországon Peuerbach tanítványa és követője, Regiomontanus, továbbá a lengyel származású Bylica, továbbá Tolhopff és a műszerkészítő Dorn.
Johann Müllert korának egyik legjobb asztronómusaként ismerték, nevét Königsberg latin neve (Mons Regis) után kapta. Már 1467-ben elkészítette Vitéz számára a "Tabulae directionum"-ot, amely nem annyira a csillagászok, mint inkább az asztrológusok és a hajósok egyik alapműve lett. A még írott műből kódex másoltattatott, amely Vitéz könyvtárába került, majd onnan a Corvina-gyűjteménybe. Ma Olfenbüttelben őrzik.
Az 1468-as évhez és Budához kötődik az első, Regiomontanus megalkotta szinusztáblázat. Ez később nyomtatásban is megjelent, és oly sikeres mű lett, hogy midőn 1694-ben Nagyszombatban két jezsuita tanár, Dubovszky János és Székely Ferenc hasonló táblázatot adott közre, ahhoz Regiomontanus e művét vették alapul. Tehát a német tudós még kötete megírása után kétszáz évvel is komoly szaktekintélynek számított.
Hamarosan elkészült gömbháromszögtani munkája is – a "Tabulae magnae primi mobilis" -, amelyet Mátyásnak ajánlott, s amelyből szintén corvina lett, s e munka 1475-ben nyomtatásban is megjelent. Talán a pozsonyi egyetem megnyitására készítette "Almagest"-fordításának azt a példányát, amelyet szintén corvinaként tartunk számon, s e kódex – mely korábban talán Vitéz tulajdona volt – Beatrixé lett.
A jeles csillagász – kisebb-nagyobb megszakításokkal – csak 1467 és 1471 között élt Magyarországon. Ezt követően tudományos tevékenységét Nürnbergben folytatta, ahol 1472-ben könyvnyomdát alapított, s még abban az évben kiadta tanára, Peuerbach bolygóelméletét. 1474-ben jelent meg az 1475 és 1506 közötti időszakra szóló "Ephemerides"-e, melyben a Nap, a Hold és a bolygók hosszúságát és a Hold szélességét adta meg. E kötetét elsősorban asztrológusoknak szánta, bár Kolumbusz is ezt használta. Másik sikerkönyve öröknaptára volt (ennek első magyar kiadása 1592-es).
IV. Sixtus pápa őt kérte fel a naptárreform kidolgozására, s 1475-ben el is utazott Rómába. Ott azonban hamarosan a pestisjárvány áldozata lett. A naptár korrigálását már csak követői tudták megoldani, de a feladat nehéznek tűnt, hiszen XIII. Gergely pápa csak 1582-ben tudta bevezetni a már nagyon várt naptárreformot.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me