Az akadémiai kutatások

Full text search

Az akadémiai kutatások
A Bach-korszak befejeztével Budán 1861-ben kezdődtek meg a rendszeres meteorológiai megfigyelések, mégpedig a budai Főreáliskola épületében, Schenzl Guidó vezetésével, s ez később "Akadémiai Észlelde"-ként működött egészen 1871-ig. A meteorológiai munka szervezésével ekkor már a Magyar Tudományos Akadémia egyik bizottsága is foglalkozott. Sztoczek József, a Műegyetem első rektora össze is állított egy kötetet, amely a megfigyelők munkáját segítette, s ez volt a címe: "Utasítás meteorológiai észleletekre". Az Akadémia azzal is támogatta a kutatást, hogy önálló kötetben adott közre több évtizednyi budai meteorológiai megfigyelési adatot.
Hamarosan, Eötvös József szervezőmunkája nyomán döntés született, hogy a Kultuszminisztérium fennhatósága alatt 1870-től önálló "Meteorológiai és földdelejességi magyar királyi központi intézet" fog működni. Az intézet létre is jött, vezetője Schenzl Guidó lett, s 1893-ig tartoztak a minisztériumhoz. Egy ideig a Főreáliskolában működtek, majd átköltöztek a Várnegyedbe, s hamarosan kiépítették a 47 állomásból álló hálózatukat. E hálózat 1889-re már 196 meteorológiai állomásból állt, s megfigyeléseiket 1873-tól évkönyvben adták közre, de naponta távirati úton is közölték az érdekeltekkel a főbb adatokat. Ez már a modern meteorológiához vezető út jelentős állomásának nevezhető.
1890-ben az intézet igazgatójául választották Konkoly Thege Miklóst, aki korábban már Ógyallán is létesített egy olyan asztrofizikai obszervatóriumot, ahol 1867-től kezdődően meteorológiai állomás is működött. A budapesti meteorológiai intézet 1910-ben költözött át abba a Kitaibel Pál utcai épületbe, ahol ma is működik, s ekkor már – 1893 óta – a Földmívelésügyi Minisztérium fennhatósága alatt állott. Magyarországon 1911-ben a kisebb-nagyobb meteorológiai mérőhelyek száma elérte az 1426-ot. Közleményeik egy része továbbra is az évkönyvekben, mások az 1897-ben megindult "Időjárás" című folyóiratban jelentek meg.
Ebben az időszakban a klimatológiai szakirodalom legjelesebb művelője Róna Zsigmond volt, akinek a jelen század első évtizedeiben kiadott "Éghajlat" című kétkötetes munkája máig is jól használható szakkönyv, s ugyanez mondható Marczell György aerológiai publikációiról. Néhány éven át Steiner Lajos vezette az intézetet, s ekkor már az ország számos helyén dolgoztak kiváló tudós kollégái, s tanították e szakmát az egyetemeken is. A budapesti Tudományegyetemen például Anderkó Aurél és Aujeszky László nevelt meteorológusokat, Debrecenben Berényi Dénes, Szegeden pedig Hille Alfréd. A kertészeket és a közgazdászokat ekkor Réthly Antal, a már nemzetközi hírű tudós tanította, Magyaróvárott pedig az agrárszakembereket Béll Béla vezette be e tudomány rejtelmeibe. A klimatológia neves tudósa volt Bacsó Nándor, aki többekkel együtt vett részt a "Magyarország éghajlata" című kézikönyvsorozat összeállításában.
És végül röviden azokról, akik részben társadalmi feladatként vállalták magukra e nehéz munkát, majd lettek lassan e tudomány kiválóságai. Ilyen volt például a Túrkevén dolgozó Hegyfoky Kabos, vagy a Kalocsán élő légkörfizikus, Angehrn Tivadar, s a jeles nagytagyosi fenológus, Posztoczky Károly. Ebből is kitűnik, hogy a meteorológusok munkáját már ekkor is nagyban segítették a csillagászok, s ez az együttműködés a későbbi évtizedekben is megmaradt.
A Tudományegyetemen a századfordulón Lóczy Lajos a földrajz tantárgy keretében adott elő meteorológiát, s már önálló tantárgyként tanította ezt Kövesligethy Radó. A földrajztudós Czirbusz Géza szintén tanította a klimatológia alapjait, s a fizikus Klupathy Jenő is hirdetett meg meteorológiai előadásokat. A két világháború közötti időszakban számos alkalommal, köztük az időközben megalakult Magyar Meteorológiai Társaság közgyűlésén is javasolták a budapesti Tudományegyetem vezetőségének, hogy alapítsanak önálló meteorológiai tanszéket, de e kérés nem talált megértő fülekre, s csak 1945-ben létesült ott önálló meteorológusképző egység, Légkörtani és Éghajlattani Tanszék megnevezéssel.

Időjóslás 1890-re a "Kis székely naptár"-ból

Bezerédj Amália Flóri könyvének "időjósló" fejezetéből (1840)
G. I.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me