Kémia a társegyetemeken

Full text search

Kémia a társegyetemeken
Kolozsvárott Fabinyi Rudolf volt a kémia első, híres professzora, aki 1882-ben megindítja a Vegytani Lapok című periodikát, amely az első, valóban csak kémiával foglalkozó folyóiratunk volt, s amelyet csak egyetlen rokon témájú lap előzött meg, a Vegyészet és Gyógyszerészet. A következő honi kémiai periodika a Magyar Chemiai Folyóirat volt, amely három évvel később indult meg, s ez a Királyi Magyar Természettudományi Társulat gondozásában adatott ki.
Az 1880-as évek közepének fontos kémiai felismerése volt az az óriás-akkumulátor, amelyet Schenek István és Farbaky István talált fel és épített meg, ez az akkumulátor ugyanis már alkalmas volt a közvilágítás táplálására is. A feltalálók a selmecbányai akadémia vegyészei voltak. A Műegyetemen Ilosvay Lajos 1889-ben vezette be az első ionspecifikus kémszert a nitrit kimutatására és meghatározására. Győri István 1893-ban találta fel a kémiai analízisben azóta is használt bromatometriás titrálási módszert. Than tanítványai közül Winkler Lajos a térfogatos és súly szerinti analitika elismert művelője, jó néhány ismert módszer kidolgozója lett.
Wartha Vince és Pfeifer Ignác a vízkeménységet oly módon határozta meg, hogy módszerük hosszú időn keresztül használatban maradt, de Wartha nevét az általa feltalált eozinmáz kapcsán is jól ismerjük, s e találmánya tette a Zsolnay-gyárat külföldön is elismertté, ami világkiállítási sikereikben is megmutatkozott. Pfeifer Ignác Wartha professzorutóda lett a Műegyetem kémiai technológia tanszékén, majd ezt követően az Egyesült Izzó kutatólaboratóriumát vezette, s váltak – közvetve – segítségével is világszerte elfogadottá e gyár termékei. A Tudományegyetemen 1897-től Bugarszky István találta fel az első, endoterm áramtermelő folyamatú galvánelemet. 1903-ban jelent meg Szily Pálnak az a közleménye, amely alapot adott a kolorimetriás pH-mérés bevezetésére. 1906-ban tette közzé Buchböck Gusztáv módszerét az ionhidratáció vizsgálatára – szóval a magyar kémia szinte pillanatok alatt nemzetközi hírűvé lett, s igyekezett behozni lemaradását.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me