Régi univerzitások

Full text search

Régi univerzitások
III. Béla 1181-ben elrendelte, hogy attól az évtől kezdve a hivatalos ügyeket írásban kell benyújtani. Ehhez pedig írástudókra, egyben a joghoz magas szinten értőkre volt szüksége az országnak. Valószínűleg az első, jogászokat is képző főiskolánk, studium generalénk Veszprémben jött létre, s 1276-ig állt fenn. Ezt követte az 1367-ben megalakult híres pécsi egyetem, amely sajnos csak néhány évtizeden keresztül működött, így a tanulni vágyó hungarusok kénytelenek voltak külföldi egyetemeket felkeresni. Európa majd minden univerzitására eljutottak a hungarusok, vagyis a magyarországi diákok.
Az európai kontinensen a középkori egyetemalapítások sorát a 12. században alakult párizsi és bolognai egyetem nyitotta meg. Párizsban elsősorban a hittudományok és a bölcselet oktatására helyezték a hangsúlyt, Bolognában pedig a jog állott a középpontban. (A teológiai ismereteket a magyarországiak is elsősorban Párizsban sajátították el, mert a pápa jó néhány évtizeden át nem engedélyezte, hogy más egyetemek is felállítsanak hittudományi kart. Egyébként Párizsnak több, Magyarországról meghívott professzora is volt a középkor századaiban.) A bolognai egyetemből vált ki, s lett önállóvá a 13. sz. elején a vicenzai. Az időrendben következő egyetem, a padovai 1222-ben alakult. A nápolyit már fejedelem, mégpedig II. Frigyes alapította két évre rá. Rómában VIII. Bonifác 1303-bon hozta létre az univerzitást. Perugia 1308-bon kapta meg a pápai jóváhagyást, Siena 1321-ben, Verona 1339-ben, Pisa 1343-ban, Firenze pedig 1348-ban. A közép-európai egyetemalapítási hullám során jött létre a prágai (1347), melynek IV. Károly császár valamiféle egyeduralmat szeretett volna biztosítani e régióban, s ezt a teológiai fakultás esetében el is érte, hiszen az ezt követően e "környéken" alakult egyetemeken (Krakkó, 1364; Bécs, 1365) ilyen kart nem sikerült létrehozni. Ferrarában "csak" 1391-ben nyílt meg az egyetem. És ebbe a sorba illeszkednek a középkori magyar egyetemalapítások.
Már a Szent László uralkodása idején tartott első esztergomi zsinat kimondta, hogy hazánkban csak tanult ember szentelhető fel pappá, s ezért részben a Szent István korában alapított bencés kolostorokra (Pannonhalma, Pécsvárad, Bakonybél, Zalavár), részben az új püspökségekre hárult a feladat, hogy iskolákat, később pedig egyetemeket létesítsenek. A kolostorokhoz kötődő intézmények lettek a kolostori iskolák, a püspöki székhelyeken székesegyházi iskolák, a káptalanok felügyeletével pedig káptalani iskolák alakultak. Ezek alap- és középfokú intézmények voltak, de III. Béla korában (uralkodott: 1172-1196) Veszprémben a korábbi székesegyházi iskola továbbfejlesztéséből egy jogi főiskola is létrejött.
Erre azért is szükség volt, mert hazánkban a papság volt akkoriban az egyedüli írástudó társadalmi osztály, s rájuk hárult a kancellária vezetése, a hiteles helyek ellátása, az oklevelek fogalmazása, követi feladatok teljesítése, s jó néhány perjogi kérdés tisztázása is. III. Béla 1181-ben elrendelte, hogy attól kezdve a hivatalos ügyeket írásban kell benyújtani, s azokra írásos választ kell adni.
A veszprémi studium generale, az első honi főiskola alapításakor a választás valószínűleg azért esett Veszprémre, mert itt jött létre az ország első püspöksége, amit az is bizonyít hogy első okleveleinket a veszprémi káptalan területén állították ki. Napjainkig megőrződött 224, Veszprémre vonatkozó Árpád-kori oklevelünk, melyekből az is kitűnik, hogy e város egykoron a királynék koronázóvárosa volt, s mivel a korai századokban mindig Veszprém püspöke volt a királynék kancellárja, őt illette meg a királynékoronázás joga is. Valószínűnek látszik az is, hogy Veszprém volt a királynék temetkezőhelye is.
Ami a veszprémi főiskolát illeti: tanárai között Bolognában, Párizsban, Páduában és Vicenzában doktorált szakembereket is találunk, akiknek nem csak oktatói feladataik voltak, hanem jogi tanácsadókként az uralkodó is számított rájuk. Ezt IV. László korának (uralkodott: 1272-től) egyik oklevele is igazolja, amelyből kitűnik, hogy a veszprémi főiskola jogi vitákban több alkalommal is "fényt derített a megtámadott igazságra". E főiskolán a kánonjogot és a római jogot is előadták, akárcsak Bolognában. Egyébként épp Bolognában tanult az a Dörögdi Miklós, aki később veszprémi kanonok, majd 1330-tól egri püspök volt, sőt rövid ideig a bolognai egyetem rektori posztját is betöltötte.
Veszprém studium generaléja 1276-ig állt fenn, akkor ugyanis Csák Péter hadai feldúlták a várost, s az iskolát, és sajnos annak gazdag könyvtárát is elpusztították. Az uralkodó, IV. László megpróbálta újjáépíttetni az egyetemet, s az 1276. november 18-án kelt oklevelében, tehát már a főiskola pusztulását követően megállapítja, hogy Veszprémben "a szabad művészetek, amelyek kiváltképpen az isteni parancsokat világosabban megmagyarázzák – miként Párizsban, Franciaországban -, a tanítók tudományának kiválósága és a tanulók tömeges látogatása folytán egész Magyarország egyházai fölött eddig egyre növekvő hírrel fénylettek". Hiába hirdette azonban az uralkodó a hét szabad művészet oktatásának fontosságát, Veszprémben 1276 után nem indult meg újra a főiskolai oktatás. Tudomásunk van viszont arról, hogy a budavári Szt. Miklós domonkos kolostorban 1305-ben létesült egy studium generale, amely kb. 1530-ig állt fenn, s ahol 1475-től valószínűleg egyetemi szintű képzés folyt.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me