Van-e univerzális színész?

Full text search

Van-e univerzális színész?
A testével alkotó színésznek alkata (termete, hangja, arcberendezése és életkora) eleve körülhatárolja a játszható szereptartományt. A 19. századi szerepkörök – nevükben is – ezeket a lehetőségeket tartalmazták: drámai szende, hősnő, anyaszínésznő, komika – illetve: hős, hősszerelmes, szeles gavallér, tragikus és kedélyes apa, komikus, cselszövő. Noha századunkban a szerepkörök tulajdonképpen csak az operettben őrződtek meg szigorúan (a primadonna – bonviván – szubrett táncoskomikus szerepnégyesben), nem lehet tagadni, hogy az alkatot sem a romantika "átlényegülő" színészete, sem a modern lélektan beépülése a színészi munkába nem tudta kiiktatni a pályameghatározó tényezők közül. Pártos Erzsi (alacsony termetével, érdekesen markáns arcával) a Vígszínház egykori szépségei között már 24 évesen idős asszonyokat játszott, Gobbi Hilda ugyanennyi esztendősen jutott el Mirigy szerepéhez a Csongor és Tündében.
Sikeres szerepkörét a színész persze (érthető módon) igyekszik megtartani, s azok a világszínház históriájából vett legendás történetek, amelyek az életkort meghazudtoló, szinte hihetetlen alakításokról szólnak, magyar példákkal is szaporíthatók. Szentgyörgyi István Kolozsvárott 88 évesen még eljátszotta Tiborcot; Gyenes László, az első Lucifer 4I éven át őrizte a szerepet; Somlay Artúr háromszor alakította a Sári bíró címszerepét, 26, 40 és 63 esztendősen, az 59 éves Blaha Lujza, a 71 éves Rákosi Szidi és a 33 éves Gobbi Hilda partnereként. Bajor Gizi Harsányi Zsolt neki írt szerepdarabjában, A bolond Ásvaynéban 49 évesen eljátszotta az I. felvonás 18 esztendős fiatalasszonyát, hogy a II-IV.-ben 85 éves matrónát jelenítsen meg.
A színészpályák zöme azonban, ha kiteljesedett, a szerepkörváltások emberileg, művészileg nem mindig könnyű és problémamentes fordulóin át haladt előre. Tolnay Klári önironikusan jegyezte meg, hogy tudatosan lépett át szerepskatulyából szerepskatulyába. A palóc "Katyi"-ból előbb Shakespeare Júliája lett, majd Teleki László hasonnevű hősnője A kegyencben; előbb Blanche A vágy villamosában, hogy legutóbb Maude-ként arasson sikert (Colín Higgins: Maude és Harold, 1986, Madách Színház).
A kérdésre tehát csak olyan válasz adható, amit Ruttkai Éva fogalmazott meg: "Nem vagyok se szép, se csúnya, se okos, se buta, csupán vérbeli színésznő vagyok, aki ilyenné és olyanná is formálható, alakítható a színpadon."

A magyar romantika átlényegülő színésze: Egressy Gábor mint Shakespeare Coriolanusa (1842) és Garrick, angol színész maszkjában-jelmezében, egy német vígjáték címszerepében (1838)
K. F.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me