Államosítás előtt és után

Full text search

Államosítás előtt és után
A Nemzeti Színházat Magyarországon két sokk érte. (Ha ideszámítjuk állandó épületének több mint másfél százados megoldatlan problémáját, akkor három.) 1920 után felértékelődött, mint a Trianon után megmaradt kevés jogfolytonos nemzeti intézmény egyike. A keresztény-nemzeti ideológia "kultúrfölény"-célkitűzése, a törzsközönséget jelentő középosztály megtartása azonban nem járt együtt kiemelt anyagi támogatásával a világháborús veszteségek és a gazdasági válság idején – viszont tovább korlátozta a színház művészeti megújulásának esélyeit.
Hevesi Sándor, igazgatósága idején (1922-1932), megpróbálta a korszerű világszínpadi törekvéseket legalább szűrten átvenni vagy követni: rendezőként a modern lélektan eredményeit igyekezett megtanítani az elöregedő, színészcentrikus előadásokhoz szokott együttesnek; óvatosan nyitni próbált a historikus és a szimbolikus színpadi térformák felé; kamaraszínházat alapított a korszerűbb, kisebb közönséget vonzó világszínházi műsor bemutatására; megindította a hazai rendezőképzést. Munkatársai és tanítványai közül Horváth Árpád nem idegenkedett a totális népszínház eszméjétől és a merészebb színpadi izmusok eszköztárától; a művészi, a konzervatívan értelmezett nemzeti szemponttal kerülvén szembe, a rendező távozása szükségszerű volt.
Németh Antal (1935 és 1944 között volt igazgató, egyszersmind főrendező) már kedvezőbb feltételek között dolgozhatott: szabad kezet kapott sztáregyüttes létrehozására, liberális választású világszínházi műsor formálásához, a hangosfilmmel és a revüvel versenyezni képes, látványos rendezői elképzelések végrehajtására. Ő is megerősítette a nemzeti színházi műsorhagyományok Hevesi megfogalmazta négyességét. Folytatta a nemzeti klasszikusok korszerű bemutatására irányuló törekvést, a világszínpadról befogadta a kis népek (a lengyelek, a finnek, a bolgárok, a szerbek, a svédek) drámáit, és színpadhoz segítette a magyar írók egy teljes nemzedékét: Tamási Áront és Németh Lászlót, Illés Endrét és Hubay Miklóst.
Nem tagadható, hogy a Nemzeti Színház minden társadalmi rendszer és politikai kurzus idején (a legfontosabb nemzeti közintézmények egyikeként) kiemelt fontosságú. Bizonyította ezt Major Tamás igazgatói kinevezése már 1945. február 16-án, Gobbi Hilda üzemi bizottsági elnökké megválasztása és ennek nyomán a koalíciós sajtóban fellobbant vita: nem lesz-e kommunista pártszínház a Nemzeti?
Az államosításnak mégis a Nemzeti Színház lett a nagy vesztese. Mert amíg a többi színház számára létbiztonságot, biztos jövedelmet, széles repertoárt és szervezett közönséget biztosított ez a történelmileg akkor szükségszerű változás, a Nemzeti nemcsak előjogait vesztette el, hanem műsorprofilját is. A leghaladóbbnak kikiáltott társadalmi rendszer kultúrforradalma érdekében a 19. századi állapotot kívánták meg tőle (és a többi állami színháztól is), a nemzeti színházi és a népszínházi modell egységét, harmóniáját, ami a modern nagyvárosi színházszervezet kiépülésekor megszűnt. (Ehhez járult a vidéki színészet átszervezése, szintén 19. századi módra; erről A vándorszínészet c. fejezetben szólunk.) A Nemzeti Színház innentől kezdve hajdani műsorterületei között, azok valamelyikének előnyben részesítésével próbálta feladatkörét tisztázni. Voltak olyan időszakok (1945-1949, 1957 után néhány évig), amikor a világdráma területén igyekeztek a tájékozódást frissebbé tenni; az 1960-as években a magyar klasszikus repertoárt törekedtek kibővíteni. 1982 és 1989 között kiegyenlítő tendencia volt megfigyelhető. Azokban az időszakokban pedig, amikor fiatal, markáns rendezők kezében volt a művészi vezetés (1978-1982: Székely Gábor és Zsámbéki Gábor, 1989-1991: Csiszár Imre), a Nemzeti Színházban a hangsúly a jelzett szóra került. 1991 óta ismét a jelző látszik dominálni.
Az államosított színházszervezetben gyakran hivatkoztak a népszínházi hagyományokra és funkcióra, sőt színház is viselte a nevet, a Déryné Színház jogutódja, 1977 és 1990 között. Ezért meg kell jegyeznünk, hogy csak a megcélzott új közönség vonatkozásában és néhány, szavakban meghirdetett célkitűzésben rokoníthatók a 20. századi nyugat-európai népszínházi törekvésekkel, amelyeknek társulatai csarnokokban, elhagyott gyárépületekben vertek tanyát, ahol a rendezés és a tömegjáték új művészeti lehetőségével dolgoztak több ezer nézőjük előtt. A "népszínház" fogalmának kiüresedését érezte Kazimir Károly is, amikor "népművelő színház"-nak nevezte törekvéseit a Thália Színházban, ahol (művészszínház elődjének nemcsak nevét igyekezve felvenni) színpadra vitte Fejes Rozsdatemetőjét (1963), Örkénytől a Tótékat (1967) és az első magyar abszurd drámát, Eörsi Istvántól a Sírkő és kakaót, az utóbbit Léner Péter rendezésében. Miközben a Körszínházban (1958-tól) különböző korok és kultúrkörök színházművészetét igyekezett bemutatni.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me