A történelem képei

Full text search

A történelem képei
A bécsi akadémia hatására, de tartalmában annak ellenére bontakozott ki a történelemközpontúsággal jellemzett 19. század legsajátosabb műfaja Magyarországon. Szép példája ennek Peter Krafft Zrínyi kirohanása c. nagyszabású kompozíciójának (1826) elő- s utóélete. A József nádor pártfogásával a Magyar Nemzeti Múzeumba került festmény eredeti célja valóban a világi, közösségi rendeltetésű monumentális művészet meghonosítása volt, de a birodalmi gondolat reprezentálása útján, miszerint Zrínyi a Habsburg Birodalom fennmaradásáért áldozta fel önmagát. Krafft képét másolták a magyar mesterek (Barabás, Kiss Bálint stb.), s nem csak az akadémikus mestermű fogásainak elsajátításáért, de tán másfajta értelmezéséért is: Zrínyiben szabadsághőst láthattak. Erre utalna Kiss vagy Schmidt József jóval kisebb igényű történelmi képeinek sora az 1830-as évektől, melyek célja a magyar történelem képeskönyvének megalkotása volt, ill. melyek között a szabadság gondolatának közkedvelt megfogalmazása is szerepelt (Kiss Bálint: Jablonczay Pethes János búcsúja, 1847).
Történelmi festészetünk hazai hagyományát az irodalom s a történettudomány adta. A történelem másodlagos, de érzelemdús eseményeit kiemelő romantikus irodalom az almanachokban, zsebkönyvekben (Aurora, Hébe) illusztrációkkal jelent meg, jórészt a festőként is ismert Kisfaludy Károly szervezőmunkájának köszönhetően. Dobozi, a Zách család tragikus története így vissza-visszatérő témája irodalomnak, képzőművészetnek egyaránt. A történettudomány Ignaz Aurel Fessler és mások munkáiban pedig az események részletes leírását nyújtotta az olvasóknak, miközben rendszerezte és a szélesebb közönség elé tárta Magyarország történetét. A képsorozatok szinte ezekhez készült illusztrációknak tűnnek, amint megjelentek valódi grafikai albumok is a magyar történelem képeskönyveiként (Johan Nepomuk Geiger, 1843).
A leíró jellegű, részletező és érzelmes (biedermeier) történelmi képektől merőben különbözött az a felfogás, amit a századközéptől kezdve a müncheni vagy párizsi akadémiákon sajátítottak el festőink. Szakítást jelentett ez a klasszicista képek hagyományos szűk terével is, tágasabb terű, mozgalmas, drámai kompozícióknak adva helyet, melyek esetenként történelmi eszméket is reprezentálnak. Így a már Schmidtnél megjelenő "hős halála" témakörnek nagyszabású változata készült Madarász Viktor párizsi műtermében (Hunyadi László siratása, 1859). A sok más, bujdosókat és összeesküvőket, hősöket megjelenítő kép körében úgy tűnik, a magyar szabadságharcra emlékezve, de a konkrét témát nemzeti sorsszimbólummá emelve készült a kép, csakúgy, mint a mohácsi csatavesztést felelevenítő müncheni festmények (Székely Bertalan, 1862). Madarász romantikus akadémizmusa Párizsban és itthon egyaránt sikeres volt. Közelebb állt az igazi romantikához (Delacroix-hoz) Than Mór Párizsban festett mohácsi csataképe. Zichy Mihálynak, a Párizsban és pétervári udvari körökben egyaránt otthonos festőnek (1827-1906) már eklektikus főműve, a Rombolás géniuszának diadala (1878) – noha szerkezetében szinte Delacroix A Szabadság győzelemre vezeti a népet c. képével egyezik – történetfilozófiája miatt s saját koráról adott "körképe", valamint más festői előképek felhasználása miatt attól lényegileg különbözik. A müncheni akadémizmus körébe vonható csataképek viszont (Székely Bertalan: Egri nők, 1867) a festői-kompozicionális problematikában való elmélyüléshez vezettek – az első állami művészképző, a Mintarajziskola majdani tanárának feljegyzései szerint Székely Válogatott művészeti írásai, 1962). A nagy, világtörténelmet reprezentáló müncheni festmények pedig újfajta történelmi áttekintésekhez adtak fogódzót.
A történelmi festészet – sok küzdelem után – az 1860-as évekre reprezentatív műfaj lett Magyarországon. Mégpedig a művelődéstörténeti kép átmenetinek mondható, a történelmit és életképit egyesítő műfajában, ami az államnemzeti státus elérésének lehetetlensége után a kultúrnemzet ideáját volt hivatva képviselni. Így münchenies "körképként" (körbe komponálva) jelent meg mitológia, történelem és jelen Orlai Petrich Soma Emese álma c. litográfiáján (1864), lényegében a kultúra jelentőségét hangsúlyozva a nemzeti történelem jeles szakaszaiban. Folyamatos, frízszerű képsorrá az egyik első, közületi megrendelésre készült falképen vált e koncepció: Than Mór és Lotz Károly freskóin a Nemzeti Múzeumban (1875), ill. Lotz Károly már historizáló, pompázatos falképein az MTA dísztermében (I. István kora, Mátyás kora, 1888). Lotzot bravúros festőtechnikája ezután a barokk freskók légies kompozícióinak felelevenítése felé terelte (ilyenekkel díszítette a budapesti palotákat). Than Mór pedig, kire már első nagyszabású falképe, a Vigadó Attila lakomája c. freskója készültekor (1864) a képi mitológiát alkotó Moritz von Schwindt volt hatással, a sajátos természeti tünemények mitikus képi feldolgozására vállalkozott (A Nap szerelme a Délibábbal, 1866).
A művészet felvilágosodással kezdődő 19. százada során tehát a magyar festészet – egyrészt helyi motívumok festői "kisajátítása", másrészt a festészetbe való tudatos elmélyedés és pezsgő művészeti élet megteremtése útján – eljutott a festészet saját, autonóm világának felfedezéséig. A nemzeti művészet műfajaiban jelen lévő történelmi elem, párhuzamosan a történelmi nemzeteszme megmerevedésével és a reprezentálni kívánó gazdag polgárság megjelenésével, a festőiségnek már ismert stílusokban való kibontakozását támogatta. Így a legbravúrosabb festői tudással jellemezhető Benczúr Gyula (1844-1920) a neobarokkba feledkező Osztrák-Magyar Monarchia kedvelt festője lett, a birodalom alkonyán ünnepelve a birodalom gondolatát (Budavár visszavétele, 1896).

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me