Mesterség vagy művészet

Full text search

Mesterség vagy művészet
A hatóság azonban továbbra sem hajlandó művészetnek nyilvánítani a fényképészetet. A Kereskedelemügyi Minisztérium 1902-ben kibocsátott rendelete elismerte ugyan, hogy a "fényképészet jelenlegi fejlettsége mellett gyakran művészi értékeket megközelítő alkotásokat mutat fel", de ismételten megerősítette, hogy "művészetnek mégsem tekinthető, miután annak művelése szakszerű tanulás útján (...) elsajátítható". Ezzel újra fellángolt a harc a fényképészet művészetként történő elismertetéséért.
A művészfényképezők válasza erre határozott és egyértelmű: 1905. december 31-én a Terézvárosi Kaszinó Lotz-termében megalakítják a Magyar Amatőrök Országos Szövetségét, amely a művészi fényképezés pártolását tűzi ki egyedüli céljául. 1908-ban megrendezik az első országos művészi fényképtárlatot, amelyen több mint ezer képben gyönyörködhetett a közönség. 1910-ben pedig már olyan nemzetközi kiállítást szerveznek, amelyen 2058 képet állítanak ki, amire azóta sem akadt példa a magyar fényképezés 150 éves történetében.
A magyar művészi fotográfia fejlődéstörténetének első és eredményekben leggazdagabb korszakának a világháború kitörése vet véget.
A műkedvelők széles tábora, amely 1919-re már 15 ezerre gyarapodott, 1930-ig főként a behozatali korlátozásokkal, a rohamosan emelkedő árakkal, a nyersanyagellátás hiányosságaival kényszerül megküzdeni, s energiáját elpazarolni. Hiába van már Magyarországon 300 fotócikk-szaküzlet, ha jóformán nincs benne áru. A fényképezés népszerűsége azonban nem ismer korlátokat. Így lehet azután, hogy a harmincas évek elejére már 210 ezerre nő azoknak a száma, akiknek tulajdonában fényképezőgép van.
A hagyományos művészi fényképezés berkeibe a művészi forradalom erejével tör be az "új látás" és nyomában az új fényképezés stílusa. A fényképezőgép "elszabadul" az állványtól. Többé már nem kötelező az egész tárgy ábrázolása, az időközben elterjedt, ún. "kisgép" (a 24X 36 mm-es nyersanyagra dolgozó kamera) rövidebb gyújtótávolságú lencséje közelebb kényszeríti a fényképezőt a témához. A tárgy anyaga, faktúrája, annak változatossága és szépsége megszédíti őt. Új tehetségek, szuverén alkotóművészek mint Hegyei Tibor, Bárány Nándor "lendítik" előre az új tárgyiasság irányzatát. A korábban ritka és esetleges lágy rajzú fotók felkeltik az eddig jobbára a piktorializmussal kacérkodó fényképezők figyelmét. A példa Dulovits Jenő lesz: őhozzá méri magát mindenki. A lágy rajz meghosszabbította a fények tónusskáláját, elnyelte az apró részleteket, összemosta a kontúrokat, a folthatásra épített. S ami legfőbb erénye volt: megnyitotta az utat a harmincas évek elején annak az irányzatnak, amely világszerte magyar stílus néven vált ismertté. "Tárgya leginkább a magyar nép életéből való" volt. A képeken a napsugár ömlött szét, és a fényhatások csillogása uralkodott. A nagy fényellentéteket a fényes papír adta vissza a legjobban. A felvételeket hatásossá, a tárgyat hangsúlyossá a kiváltságos megvilágításmód, az ellenfény tette. A magyar stílus legismertebb képviselői – Vadas Ernő, Balogh Rudolf, Ramhab Gyula, Aszmann Ferenc – világszerte ismertté váltak.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me