Alternatív művészet

Full text search

Alternatív művészet
A nomád prehistóriát felelevenítő installációk a rítusok játékos és törékeny monumentumainak tűnnek. A rituális-mágikus funkciójú műtípus megjelenése a magyar művészetben azonban korábbi, s az új avantgardizmushoz (happeningekhez) köthető. A kötetlen tárgyalkotás (assemblage) és a kötetlenül totális jellegű mű (a kaotikussá vált civilizáció sűrített képe rockzenével, szcenikai elemekkel, primitív irodalmi és vizuális motívumokkal) lehetőségét vetette fel, ezért pszeudo-rituálisnak vagy pszeudo-mágikusnak nevezhetjük, noha esetenként tömegeket képes az aktuális időből kiszakítani. A modernizmus ezen alternatívája Magyarországon a 70-es évek közepétől egy újdadaista, anarchista művészet keretében bontakozott ki, s táptalaja a szubkultúra, a "kulturálatlan kultúra" volt. Akadémiaellenesség (beleértve az absztrakt művészetet is), kultúrkritika nyilvánult meg a talált, tetszőleges anyagok spontán felhasználásában, a szándékosan műveletlen stílusban, gyakran durva formákban, nyílt, tabukat nem ismerő tematikában, ironikus címadásban (Bizottság Együttes). A szentendrei művésztelep fiataljai, a Vajda Lajos Stúdió tagjai (köztük többen punk- vagy rockzenekarokba tömörülve) később már a Magyarországra is beszivárgó primitív tömegkultúrát és a mesterséges végtelennel kecsegtető komputercivilizáció aktuális érvényű identitását és szabadságát is felhasználták a dolgok egyértelműségét megkérdőjelező képalkotó (imagista) tevékenységükben (Wahorn András).
Lényegesen lágyabb volt az övékénél a 70-80-as évek fordulójának transzavantgárdja finom, érzékeny vagy expresszív, ugyancsak spontán és felszabadult festőiségével, személyes tematikájával, melyben a mítoszalkotás lehetőségei is felsejlettek, akár a modern művészet nagyjainak átírásai, akár a személyes múlt emlékeinek vagy archetipikus szimbólumoknak (Mazzag István: Romeo) felnagyítása útján. Mégis ez az érzékien gazdag festészet, mely – interpretációs nehézségeket nem okozva – a kor uralkodó áramlatába illeszkedett, eredményezte a magyar művészet intenzívebb részvételét a Nyugat művészeti életében. Az addig – minden politikai szorítás ellenére – független, mert a hatalomból részt nem kért, s csak a művészetre figyelő magyar művészet (ami a régió legsajátabb tulajdona és legsajátosabb tulajdonsága volt) a nyugati régió internacionális galéria- és múzeumi művészetének részévé vált. Az új festőiség magára vonta a "képromboló" avantgárd konceptualista haragját, újabb (emblematikus) redukciót hívott életre a képalkotásban (Kungl György kerámiái). Ebben az új szituációban talán könnyebben születik újjá a művészet belső teljességigénye.

Részlet a dunaújvárosi szoborparkból

Keserü Ilona – Vidovszky László: HangSzínTér. Zenei-képzőművészeti installáció, (1982). A Magyar Nemzeti Galériában és a Műcsarnokban is bemutatott kompozíció 127 különböző színű és hangolású síppal egy azonos rendszer szerint változó szín- és hangteret hozott létre
K. K.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me