Eger: a líceum

Full text search

Eger: a líceum
Világi építészetünk egyik kiemelkedő remeke az egri líceum épülete, amely, építtetője szándéka szerint, egyetem lett volna. 1762-ben bízta meg Esterházy Károly püspök a bécsi Joseph Ignaz Gerlt, hogy a terveket elkészítse. Előbb csak két egyetemi kar létesítésével számolt, de aztán a megbízást úgy módosította, hogy "teljes", azaz négy fakultásos (teológia, bölcsészet, jog, orvostudomány) univerzitást alapít. Nemsokára azonban csalódnia kellett, mert Mária Terézia nem nézte jó szemmel a felsőoktatásnak a püspökséggel való összefonódását, és nem engedélyezte az intézménynek az egyetemi rangot. Az építkezés azonban nem állt meg; 1780-ra a munkák befejeződtek.
1764-ben Gerlt Fellner Jakab, az Esterházy-család tatai uradalmának építésze váltotta fel a kivitelezés irányításában: változtatni a terven már nem tudott, ugyanis addigra már az alaprajz és a homlokzat rendszere kialakult. Mindössze a főhomlokzat nyílásait és díszítőelemeit tudta az új felfogásnak megfelelően átalakítani: az oldalhomlokzat rokokó elemeivel szemben így a bejárati oldalon a füzér, a háromszögű szemöldök dominál, s a falat kissé merevnek ható vonalazás borítja.
Az épület önállóan áll; belső udvarát négy kétemeletes szárny veszi körül. A szimmetrikus elrendezésen belül az egyes szárnyak kiemelkedő, önálló tetős, széles közép- és hangsúlytalanabb sarokrizalitokkal épültek. A hátsó traktus közepén a rizalit helyett csillagvizsgáló torony emelkedik. A belső térben az udvar körül futó folyosó mentén nyílnak a helyiségek; a három reprezentatív terem (a nyilvános disputák számára szolgáló díszterem, a könyvtár és a kápolna) a középrizalitokat foglalja el.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me