Vastag pannon üledékek a medencében

Full text search

Vastag pannon üledékek a medencében
A beltó fejlődésének kevesebb mint 10 millió éve alatt – a helyről helyre más mértékben, de az alföldi térszíneken mindenütt süllyedő medencében – valamennyi földtörténeti korszakunkat tekintve a legtömegesebb, helyenként 4-6 kilométer vastag üledék képződött. Mielőtt azonban e sajátos üledékképződést szemügyre vennénk, nem árt szót ejteni az ezalatt eltelt idő hol így, hol úgy emlegetett korbeosztásáról.
Pannóniai korszakon (amely geokronológiai) vagy emeleten (amely rétegtani kifejezés) tágabb értelemben a szarmatától a pleisztocénig (jégkorig) eltelt időt, illetve az ezalatt lerakódott üledékeket értjük. Szűkebb értelemben a pannóniai csak a felső-miocén egyik korszaka, amelyet a miocénban még a pontusi, a pliocénban az ún. dáciai és romániai korszakok követtek. Mindezen elnevezések a Paratethys fejlődésére vonatkoznak; például a mediterrán térség korszakbeosztásában a szűkebben vett pannóniai (újabban) hozzávetőleg a tortonainak felel meg.
A pannon üledékek a mai országterület jó háromnegyedét borítják. Olyan dombsági, középhegységi területeken is megtalálhatók, amelyek azóta kiemelkedtek. Alsó rétegösszleteik még meglehetősen finomszemcséjű mész- és agyagmárgából, ritkábban homokkőből állnak: ezek vagy a mélyebb vizeknek, vagy az emelkedő hegységkeretből kilépő folyók deltáinak egykori, messze a beltengerbe lerakott üledékei. A tömött, agyagos rétegek gyakran csapdáznak egykorú vagy idősebb szénhidrogéneket, s jórészt bennük rejlik értékes termálvízkincsünk.
A havasalföldi tóval esetleg összeköttetésben álló beltó az alsó-pannon végére bizonyosan elkülönült víz lett. Legnagyobb kiterjedését a medencében hozzávetőleg 6-7 millió éve érhette el, ezt követő zsugorodása aztán már üledékeit is megváltoztatta. A delták fejlődésével (most már a mai országterületre nyomulásával), illetve a vízből kimagasodó területek part menti kőzetanyagának koptatásával egyre durvább szemű üledékek rakódtak le: mind több bennük a homok és a kavics, a mélyvízi üledékek visszaszorulnak. A part menti mocsarakban élt mocsári ciprusokból (Taxodiumokból) – elsősorban az Északi-középhegység déli előterében – hatalmas lignittelepek keletkeztek. A felső-pannon vízfenék egykori szintjét a korábban már említett, az üledékekre ömlött bazaltok őrizték meg.

Ősvízrajz

A pleisztocén valódi "jégkorszakai", glaciálisai a mai Magyarország vidékén nem tápláltak jeget. Nálunk a jégkörnyéki (periglaciális) területek erős fagyaprózódása volt jellemző, amely például a képen látható kőtengerek kialakulására vezetett; ugyanakkor az "elvíztelenedett" folyók szabaddá vált kavicstakaróiban és más üledékekben kifagyásos formák (ún. fagyékek, fagyzsákok) képződhettek. A Kárpátok magasabb részein a gleccserek is megjelentek. A nagyobb jégárak elsősorban az igazi alpi magashegységgé csipkézett Magas-Tátrában vagy a Déli-Kárpátok 2500 métert meghaladó vonulataiban mélyítették U alakú völgyeiket; de apróbb, egykor gleccsert tápláló ún. kárfülkék fedezhetők fel a Radnai- vagy az alacsonyabb Kelemen havasokban is.
Kifagyásos kőtenger a Salgó-vár alatt

Magyarország földtani térképe (nagyítható)

Löszszakadék Ságvár mellett

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me