Árterek, lösz és homok fedte hordalékkúpsíkságok

Full text search

Árterek, lösz és homok fedte hordalékkúpsíkságok
Az Alföld nagy tájai közül a Duna-Tisza közi hátság és a Nyírség fiatalabb süllyedékek határolta hordalékkúp: előbbi javarészt a Dunáé (délen a lösz fedte Bácska az Ős-Sárvízé), utóbbi a Tisza, a Szamos és a ma Bodrog néven egyesülő északkelet-kárpáti folyóké. A Duna-Tisza köze és a Nyírség egyben hazánk két legnagyobb homokvidéke. Előbbinek nagyobb, utóbbinak talán változatosabb futóhomokformái többségükben a legutolsó (würm) jégkorszakban alakultak ki, amikor a jórészt növényzettelen, száraz éghajlaton a szelek mozgásba hozták a hordalékkúpfelszínek homokját. A homokbuckák közti mélyedéseket a Duna-Tisza közén semlyékeknek, a Nyírség nagyobb – mára jórészt lecsapolt – tocsogóit nyírvizeknek hívják. A Nyírség homokos keleti része az Alföld legmagasabb pontját, a 183 méteres Hoportyót hordozza; nyugati része az ország egyik legjobb löszvidékével, a Hajdúsággal (vagy Hajdúháttal) határos. (Ennek felszínére, süllyedésből kimaradt pannon "rög" lévén, a jégkorszakokban rakódhatott rá a lösz.) Az Alföld magasabb térszínei közé tartoznak az Északi-középhegység hegylábfelszínét övező hordalékkúpok is. Ezeket a hegységből kifolyó patakok (Tápió, Galga, Zagyva, Sajó, Hernád stb.) építették, amelyek később, amikor a Középső-Tiszavidék bezökkenése nyomán bevágódtak hordalékkúpjaikba, a Taktaköz, a Borsodi-Mezőség és a Jászság árterét, a mai Alföld legtökéletesebb síkságát kezdték töltögetni. A Zagyva és a Tarna vidékének őstörténeti érdekességei a Kárpát-medence legelső építményei közé tartozó kunhalmok, és a több helyütt épen maradt, híres Csörszárok.
A magasabb hordalékkúpok közé zökkent jelenkori árterek az Alföld legalsó szintjei. Szintkülönbségeik ugyan a néhány métert sem haladják meg, de már e kis egyenetlenségek is holtágakat, morotvákat, sőt futóhomokformákat takarnak. Nyugaton a Duna holocén süllyedéke a Csepeli-síkságtól le a Mohácsi-szigetig nyúlik, és nyugatra a Dráva-mellékkel is egybefügg; a jóval szélesebb, szinte egybefüggő Tisza-, Körös- és Maros árterek a Hortobágyot, a Sárréteket és a Körös-Maros közét foglalják el. A Sárrétek a holocénig az Alföld legmélyebb részei voltak, de még a múlt században is ez volt a legkiterjedtebb, minden áradáskor elborított vízivilág. A néhány árvízmentes foltot a nép külön elnevezéssel porongokként, laponyagokként emlegette – mit sem tudva az ormányokról, amelyek viszont a Dráva-melléki Ormánságban voltak a menedéket nyújtó homokfelszínek.
A Tiszát a mai Felső-Tiszavidék pleisztocén végi süllyedékei vonzották tiszaháti kanyarjába. A Rétköz és Bodrogköz alacsonyabb, gyakran vízborította ártereinél az ország legkeletibb csücske, a Szatmár-Beregi-síkság magasabb szint; a Beregi-síkságot két "fiatal", tízmillió éves aprócska vulkáni kúp (a Tarpai- és a Tipet-hegy), a Szatmári-síkságot a Szamos meg a nyírségi buckák közé ékelődött, ritka élővilágáról ismert Ecsedi-láp ékesíti.

A vadregényes Gemenci-erdő a Solti-síkság és a Mohácsi-sziget között elterülő Sárközben

Földtani hossz-szelvény a Bükkön és az Alföldön keresztül
K. D.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me