Vulkáni és karsztos hegységeink mai formakincse

Full text search

Vulkáni és karsztos hegységeink mai formakincse
A vulkáni hegységek sorát nyugaton a Visegrádi-hegység és a róla csak a Duna pleisztocén bevágódásával (a Dunakanyarral) leválasztott Börzsöny nyitja meg. E viszonylag rövid idő – néhány millió év – alatt felépült hegységekben többen óriási, egymásba épült vulkáni üstök (ún. kalderák) maradványait vélik felfedezni. A legépebb vulkáni mélyedés a Magas-Börzsöny hosszúkás "udvara". Vannak, akik "beszakadásos" vagy "robbanásos" kaldera, mások egyetlen kráter maradványát látják benne; a ma ismert, ilyen méretű vulkánok azonban – változatos működésükkel – bonyolultabb eredet mellett szólnak (érdemes összevetni a börzsönyi udvart például az alakját tekintve hozzá igencsak hasonló, hargitabeli Kakukk-heggyel).
A nyugati részén a Naszály és más kiemelt mészkőrögök fémjelezte "karsztos", keleten "vulkáni" Cserhát – mint a nevek is mutatják – kőzetanyagában változatosabb szomszédainál. Jórészt dombsági térszíne ráadásul talányos földtörténeti múltat takar: a tűzhányók lepusztulását vagy nem követte kiemelkedésük, vagy – ami sokkal valószínűbb – itt csak tufarétegek lerakódásával és (a kőzetekben uralkodó feszültségviszonyok miatt) csupán szubvulkáni kőzettömegek felnyomulásával számolhatunk. Ez utóbbiak kipreparálódott maradványai alkotják ma a Cserhát jellemző felszínformáit: a várakat hordozó hasadék- és kürtőkitöltéseket, s teléreket. A legmagasabb, 729 méteres Karancs például egy oligocén üledékeket felpúpozott, később belőlük "kihámozódott" ún. andezitlakkolit.
A legnagyobb tömegű, elhúzódó tűzhányótevékenység felszínre hozta vulkáni kőzetanyag – főleg andezit – a Mátrát építette fel. Óriási rétegvulkánjának központi gerincét, amely a legmagasabb csúcsokat (Kékes, Galya-tető stb.) hordozza, korábban egy déli részén mélybe zökkent félkalderának tekintették; ma inkább miocén szerkezeti mozgások – vízszintes eltolódások – segítségével kiegészíthető vulkáni (kaldera?) peremről beszélnek.
A Bükkalját felépítő riolitot a legkeletibb, talán legvadregényesebb, az Eperjes-Tokaji-hegység déli részeként Tokaji- (turistatérképeken Zempléni-) hegységnek nevezett vulkáni területen is megtaláljuk. E hegység egyrészt lemeztektonikailag igen talányos, észak-déli lefutásáról, méginkább azonban változatos kőzeteiről ismert. Nemcsak a fő tömegét alkotó andezitek, dácitok, riolitok fontosak, hanem az értékes perlit, kaolin és a többnyire riolitban rejlő zeolitásványok is. A különböző vulkáni kőzetek itt nem néhány nagy, hanem sok kis kitörésközpontból származhattak; általában kürtősoros hasadékrendszerről beszélnek, ami érdekes ellentétben áll északi része, a hasonló korú Szalánci-hegység kisszámú, nagyméretű tűzhányóival.
A szigettengert alkotó, lealacsonyodott északi-középhegységi területek a pliocénban, a pleisztocénban fokról fokra kiemelkedtek. Az emelkedés és az éghajlatváltozások – a hegylábfelszín- és völgyképződés, a pleisztocénban igen hatékony fagyaprózódás vagy a csuszamlásos folyamatok mellett (amelyek egyaránt döntő szerepet játszottak például a vulkáni formakincs átalakításában) – mindenekelőtt a karsztos lepusztulásfolyamatok felerősödésében nyilvánultak meg. A karsztosodás a felszínen, főként a Bükkbeli Nagy- és Kis-fennsíkon kialakult változatos, víznyelők, töbrök, uvalák alkotta karsztformakincsről – már a pliocéntól kezdve – egyre inkább a mélybe helyeződött: a barlangrendszerek, zsombolyok leghosszabbjai, legszebbjei az Aggteleki-karszt és a Bükk mélyén alakultak ki. Ezzel egy időben a Bükk peremi üregrendszerének azon része, amely a gyors kiemelkedés folytán szárazzá vált, a jégkorszak fagyaprózódása folytán változatos rombarlangokká, járatroncsokká pusztult.
K. D.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me